Kralj Aleksandar u očima francuske štampe (FOTO)
BANjALUKA - U Banskom dvoru u Banjaluci večeras je otvorena izložba "Poslednja stanica Marselj - o ubistvu kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića u francuskoj štampi", autora dokumentariste i novinara Ljubiše Vučića i Fondacije "Doktor Todor Lazarević ban Vrbaske banovine".
Vučić je rekao novinarima da izložbu čini oko 100 originalnih predmeta iz Francuske koje je sakupljao kupovinom putem poznatih sajtova na internetu.
On je istakao da je izložba podijeljena na dva dijela, te da prvi dio u većoj mjeri opisuje sam događaj – atentat u Marselju, prije svega oktobar 1934. godine uz dodatke iz novembra i decembra te godine.
Drugi dio izložbe, prema riječima Vučića, odnosi se na spomenik koji je podignut kraljevima Petru Prvom i Aleksandru Prvom Karađorđeviću u Parizu dvije godine nakon atentata.
Vučić je rekao da je kao dokumentarista nastojao da izložba bude što objektivnija, gdje predmeti sami po sebi opisuju događaje.
"Izložba se premijerno događa u Banjaluci koja je u ono vrijeme bila centar Vrbaske banovine", naveo je Vučić.
On je dodao da francusko-srpske i francusko-jugoslovenske odnose istražuje desetak godina i da je tražio način da napravi konkretan iskorak ka tome da izložba bude spoj novinarstva i francuskog jezika, te da se samo nametnulo rješenje da to bude francuska štampa.
Vučić je u proteklih deceniju i po, samopregornim i upornim radom sakupio zbirku raritetnih primjeraka francuske štampe, a naročito su interesantni novinski članci iz perioda od 1903. do 1921. godine, o životu i radu kralja Petra Prvog Karađorđevića, kao i tekstovi posvećeni njegovom sinu, kralju Aleksandru od 1922. do njegovog tragičnog kraja 1934. godine u Marselju.
Izložba u Salonu Vrbaske banovine u banjalučkom Banskom dvoru-Kulturnom centru sadrži i veoma rijetke zapise u štampi o izgradnji zajedničkog spomenika kralju Petru Prvom i kralju Aleksandru Prvom Karađorđeviću. Kuriozitet je da je to jedini spomenik u Parizu koji nije srušen tokom Drugog svjetskog rata.
U Fondaciji "Dr Todor Lazarević, ban Vrbaske banovine" prepoznali su vrijednost i autentičnost ove impozantne zbirke, posebno fascinirani sistematičnošću kojom je sakupljena građa tematizovana.
Direktor Fondacije Dragan Kovačević rekao je da je u saradnji sa Vučićem sačinio koncept, sa namjerom da ovaj nesvakidašnji istorijski materijal u nekoliko izložbenih postavki bude predstavljen javnosti Banjaluke i Republike Srpske, što je i prihvaćeno od nadležnih u Kulturnom centru Banski dvor.
Kovačević je naveo da Fondacija, između ostalog, ima zadatak da pronalazi mlade, talentovane ljude koji na svojevrstan i poseban način istražuju, rade i pokazuju sve što pronađu ili istraže o svome rodu i narodu.
On je ocijenio da će odjek izložbe biti značajan, te dodao da će izložba biti otvorena do kraja januara naredne godine, kada je planirano da bude predstavljena u Srpskom kulturnom klubu u Parizu.
"Prve reakcije na izložbu su pozitivne, a uz Beograd i još neke centre, koji su na ovakav način obilježili taj tragičan događaj, zaista smo osvjetlali obraz", rekao je Kovačević.
Direktor Banskog dvora Mladen Matović istakao je da je koncept Salona Vrbaske banovine bio da se ovdje ožive značajni istorijski događaji iz tog perioda, ne samo iz Banjaluke, Vrbaske banovine i Jugoslavije.
"Izložbom su na poseban i sistematičan način prikazani detalji o ubistvu Aleksandra Prvog u francuskoj štampi tog vremena, zaista raritetna izložba i izuzetna saradnja Fondacije Doktor Todor Lazarević ban Vrbaske banovine i novinara dokumentariste Ljubiše Vučića", zaključio je Matović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.