Objavljena knjiga Bojane Savović: Studija o bolesti u modernom romanu

R. V.
Objavljena knjiga Bojane Savović: Studija o bolesti u modernom romanu

BEOGRAD - Izdavačka kuća “Arhipelag” objavila je knjigu Bojane Savović “Sa jarbola Eufrosine”, studiju o bolesti u modernom srpskom i evropskom romanu.

Knjiga je objavljena u ediciji “Znakovi”, a pitanje bolesti kao književne teme i bolesti kao književne metafore i slike sveta Savovićeva preispituje na primjeru sedam romana napisanih tokom 20. i na početku 21. vijeka, saopštio je “Arhipelag”.

Savovićeva je diplomirala na katedri za opštu književnost i teoriju književnosti Filološkog fakulteta u Beogradu, a nakon odbranjene master teze “Koncept postajanja kod Kafke”, njena doktorska disertacija je pretočena u knjigu “Sa jarbola Eufrosine”.

Pitanje bolesti kao književne teme i bolesti kao književne metafore i slike svijeta Bojana Savović preispituje na primjeru sedam romana napisanih tokom XX i na početku XXI vijek: „Izlet na pučinu“ Virdžinije Vulf, „Čarobni brijeg“ Tomasa Mana, „Mutna i krvava“ Milice Janković, „Proljeća Ivana Galeba“ Vladana Desnice, „Kuga“ Albera Kamija,“ Danas je sreda „Davida Albaharija i U“spon i pad Parkinsonove bolesti“ Svetislava Basare.

Govoreći o nastanku i temama svoje svoje studije, Bojana Savović kaže da je u ovim romanima bolest pokazala vrlo delikatan oblik neizlječivosti.

-Svojevrsnu karnevalsku neizlečivost. Posebnu vrstu otpora to jest otpornosti na lek ili lekove koji bi se u konkretnom slučaju mogli primeniti. Te lekove prepisivali su i junaci romana i tumači romana. Zajedničko za njih jeste to što su i jedni i drugi, i junaci i tumači, na neizlečivost bolesti davali odgovore u kojima je neizlečivost bila izjednačena s nezdravim stanjem – kaže Bojana Savović.

Naglašavajući složenost analitičkog postupka Bojane Savović, profesor dr Mihajlo Pantić, jedan od recenzenata ove knjige, ističe da dok čitaočevi svakodnevni susreti s bolešću malo mogu reći o bolesti u književnosti, bolest u književnosti (bolest kao književna tema odnosno književna metafora) mnogo može reći o bolesti u svakodnevici.

-Čini se da je u postmodernom vremenu neophodno unapređivati tehniku pažljivog čitanja. Susret sa tišinom u koju bolest u književnosti izvodi, tu tehniku brusi. Čitalac, zahvaljujući tišini, postaje svestan „granica“ u koje ga bolest – kao pročitana, kao rastumačena – stavlja. Pažljivi čitalac Kamijevog romana „Kuga“, u vremenu pandemije virusa korona, toga je bio svesniji nego ikad pre. Zahvaljujući čitalačkom iskustvu sebe je (u stvarnosti) čitao „bolje“. Čitao unapred. I zato u bolesti video zdravlje. U književnosti ona ga ima, dobro je ukoliko ga u tumačenjima sačuva. Knjiga Bojane Savović „Sa jarbola Eufrosine (o metafori bolesti)“ pisana je s željom da se „zdravlje bolesti dodirne“, odnosno da se pronađe metaforički ključ njenog razumevanja u formi fikcije – pojašnjava on.

Bojana Savović (43) rođena je u Beogradu. Diplomirala je na Katedri za opštu književnost i teoriju književnosti Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Na istom fakultetu odbranila je master tezu pod nazivom „Koncept postajanja kod Kafke”, a potom i doktorsku disertaciju, pretočenu u knjigu „Sa jarbola Eufrosine (o metafori bolesti“).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana