Stanovnici Novog Grada zbog nuklearnog otpada šalju pisma Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju

Agencije
Stanovnici Novog Grada zbog nuklearnog otpada šalju pisma Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju

NOVI GRAD  - Istaknuti sportski radnik Aleksandar Janković iz Novog Grada uputio je pismo Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju (IAEA) sa sjedištem u Beču u kojem izražava zabrinutost zbog namjere Hrvatske da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane "Krško" odlaže u opštini Dvor, u blizini granice sa BiH.

 

Janković je rekao da su mu prijatelji pomogli i preveli pismo na engleski i njemački jezik.

- Ideja je da pošaljemo na adresu IAEA nekoliko hiljada mejlova ljudi ovog kraja. Valjda će ih bar pročitati. Ne mogu da ne dam doprinos makar kao pojedinac da spriječim to zlo koje nam se sprema - rekao je on.

Janković je podijelio sadržaj pisma na "Fejsbuku".

- Računam na podršku prijatelja i svih zabrinutih građana, da i na ovaj način iskažemo svoje protivljenje. Posebno ljuti činjenica koju iznose stručnjaci iz BiH i Hrvatske da je izbor lokacije načinjen uz kršenje hrvatskih propisa, a da ne govorimo o kršenju međunarodnih konvencija te da je naznačena lokacija bila najlošije rangirana prilikom bodovanja potencijalnih lokacija - navodi Janković.

U pismu se podsjeća da je planirana lokacija udaljena 850 metara od rijeke Une i na samoj granici BiH i Hrvatske.

- Prilikom sačinjavanja strateških dokumenata koji se odnose na zbrinjavanje radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva, Hrvatska nije uzimala u obzir ni minimalna prava i interese stanovništva koje živi sa druge strane granice, u BiH- podsjeća Janković.

Janković, koji je ovu aktivnost pokrenuo prije mjesec, kaže da je dobio podršku prijatelja i građana koji su takođe uputili pisma IAEA, ali do sada nije stigao odgovor ove međunarodne agencije. Hrvatska planira da radioaktivni otpad odlaže na Trgovskoj gori u neposrednoj blizini Novog Grada i svega 900 metara od zaštićenog područja - Parka prirode "Una", čime bi bilo ugroženo oko 300.000 stanovnika u slivu ove rijeke.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana