Potpisan sporazum: Veće plate zaposlenima u javnom sektoru

Srna, Agencije
Potpisan sporazum: Veće plate zaposlenima u javnom sektoru

BANjALUKA - Resorni ministri i predstavnici granskih sindikata iz oblasti uprave, unutrašnjih poslova, zdravstva, obrazovanja, nauke, kulture i pravosuđa Republike Srpske potpisali su danas u Banjaluci sporazum o povećanju plata za 54.118 zaposlenih u javnom sektoru.

Sporazume su potpisali ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Senka Jujić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić, ministar unutrašnjih poslova Dragan Lukač, ministar prosvjete i kulture Natalija Trivić i ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Srđan Rajčević.

Sporazum su potpisali i predstavnici Sindikata uprave, Sindikata radnika unutrašnjih poslova, Strukovnog sindikata doktora medicine, Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara, Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti, Sindikata obrazovanja, nauke i kulture.

Ministar uprave i lokalne samouprave Senka Jujić izjavila je da sporazum podrazumieva povećanje plate od 10 odsto za zaposlene u javnom sektoru od 1. maja kao i povećanje od 100 KM koje će se iskazati kroz koeficijent od 1. avgusta.

-Potpisivanjem ovog sporazuma predstavnici sindikata koji su pokrenuli interpelaciju (radi vraćanja prava na topli obrok i regres) odustaju od svog zahtjeva, te će biti imenovana interresorna radna grupa koja će pratiti realizaciju sporazuma - rekla je Jujićeva novinarima nakon potpisivanja sporazuma.
 

Predsjednik Sindikata uprave Božo Marić kaže da su odsutali od zahtjeva, ali ne i prava utvrđenog zakonom, ali da su morali naći kompromis.

On je podsjetio da su interpelaciju s ciljem vraćanja prava na topli obrok i regres uputili u Narodnu skupštinu Republike Srpske 29. aprila, ali da su nakon toga razgovarali sa predsjednikom SNSD-a Miloradom Dodikom, čija stranka ima najveći broj poslanika i čiji je kadar u Vladi Srpske, te dogovorili da izmjenama koeficijenata svi radnici dobiju povećanje od 100 KM.

Kaže da se povećanje plata posmatra kroz tri faze.

– Prva faza se aktuelizuje kroz povećanje cijene rada i to povećanje će radnici dobiti u junskoj plati. Druga faza je u avgustu kroz izmjene koeficijenata u kojoj će se plata dodatno povećati za 100 KM nominalno za svih 54.118 zaposlenih, što u procentualnom iznosu za čistačicu znači 18 odsto, a za direktora pet procenata. Treće dogovoreno povećanje slijedi od prvog januara i to samo za one radnike sa najnižim primanjima, na način da će se kroz izmjenu koeficijenata plate uvećati radnicima čije je osnovno primanje ispod republičkog nivoa (1.100 KM) biti uvećano dodatno pet odsto, čime se naš zahtjev u potpunosti ispunjava. Četvrta faza sporazuma definiše da se nakon prvog kvartala 2023. analiziraju prihodi, inflacija i troškovi života i srazmjerno tome uvećaju primanja svih zaposlenih – kaže Marić.

Kako kaže, plate čistačica za avgust, u odnosu na 29. april kada su u Narodnu skupštinu Srpske predali interpelaciju, biće veće za 160 KM, radnicima sa SSS 190 KM, radnicima sa VSS 260 KM, medicinskim sestrama od 180 do 230 KM, policajcima za 205 KM, nastavncima za 230 KM, doktorima od 250 KM do 330 KM…

– Radnicima sa NK i SSS od prvog januara plate će biti dodatno uvećane za još pet odsto ili od 60 do 90 KM – kaže Božo Marić.

Precizirao je da će radnici kroz ova povećanja definisana u Sporazumu finansijski dobiti novčani iznos “naknada”.

-Ovo povećanje će se odnositi i na zaposlene u oblasti prosvjete i pravosuđa, čiji sindikati nisu učestvovali u izradi Sporazuma, ali smo mi na sastanku sa Dodikom insistirali da i oni potpišu ovaj sporazum – tvrdi Marić.

On podsjeća da su interpelaciju u Narodnu skupštinu uputili zbog toga što je u trenutnoj zakonskoj formulaciji definisano da je u osnovnu platu zaposlenih uračunata naknada za topli obrok i regres, ali kada se izdvoji iznos tih naknada, ispada da je plata za veliki broj zaposlenih manja od najniže zagrantovane plate u Republici Srpskoj.

-Ovakav sporazum po prvi put radnicima daje garancije da ćemo imati stalni rast plata koji će pratiti rast inflacije i to mora postati praksa, bez obzira ko bio na vlasti. Potpisivanje sporazuma znači i odustajanje od zahtjeva za interpelaciju, što ne znači odustajanje od bilo kakvog prava kako se predstavlja u pojedinim medijima, već ispunjenje naših ciljeva. Ono što smo naučili da u budućnosti moraju više da se koriste parlamentarni mehanizmi, jer smo vidjeli da se cijeli politički vrh Republike Srpske okupio da riješi problem koji smo nametnuli kroz interpelaciju – smatra Marić.

Predsjednik Sindikata radnika unutrašnjih poslova Anica Jondić rekla je da sporazum predviđa i povećanje plate od pet odsto 1. januara naredne godine za radnike čija prosječna plata bude manja od republičkog prosjeka.

-U drugom kvartalu naredne godine sa predstavnicima Vlade Srpske analiziraćemo postojeći budžet, naše plate, inflaciju, troškove života i na bazi toga utvrditi iznose posljednjeg povećanja koje je posljedica ovog sporazuma - rekla je Jondićeva.

Pojasnila je da je ovim sporazumom obezbijeđen finansijski okvir veći od onog koji predviđa topli obrok i regres.

Predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Dragan Gnjatić rekao je da će nastaviti da insistiraju da Vlada ispoštuje memorandum iz 2017. godine i da prosvjetni radnici i radnici u obrazovanju, nauci i kulturi konačno budu u ravnopravnom položaju sa ostalim korisnicima budžeta, odnosno da dođe do ujednačavanja platnih koeficijenata, jer memorandum ističe 31. decembra.

U toku dana sporazum će potpisati i ministar pravde Anton Kasipović i predstavnici Sindikata pravosuđa.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana