Nezapamćena bruka na fudbalskoj utakmici u Prnjavoru

Glas Srpske

U 84. minutu grupa od tridesetak "vulturesa" preskočila je zaštitnu ogradu utrčala u teren i pojurila prema igračima Borca da se sa njima fizički obračuna

PRNjAVOR - Skandal kakav su napravili navijači Borca u Prnjavoru ne pamti se na krajiškim fudbalskim terenima. U 84. minutu grupa od tridesetak "vulturesa" preskočila je zaštitnu ogradu utrčala u teren i pojurila prema igračima Borca da se sa njima fizički obračuna. Na taj način željeli su da iskale svoj bijes zbog slabe igre njihovih doskorašnjih ljubimaca. U petominutnom metežu deblji kraj izvukli su Puzigaća i Žarić, koji su dobili nekoliko udaraca, a sa Marčetića, Deketa, Kolarova, i još nekoliko fudbalera gostujućeg tima "navijači" su skinuli dresove. Ratoborni "vulturesi" u jednom trenutku pritrčali su i klupi na kojoj je bio stručni štab i rezervni igrači Borca gdje je takođe bilo udaranja. Nakon što su oteli dresove od većine igrača navijači su se "slavodobitno" povukli na tribinu Ljubićevog igrališta gdje su nastavili sa skandiranjem "Uprava napolje". U pratnji policije sprovedeni su do autobusa kojim su stigli i ispraćeni u Banju Luku. Sve to igrači Ljubića su zbunjeno posmatrali. Bezbjednost nije bila ugrožena ni sudijskoj trojki koja je korektno obavila svoj dio posla kao ni delegatu Anđelku Starčeviću iz Modriče. Sudija Stankić nije imao drugog rješenja nego da prekine utakmicu, pa će konačan ishod biti poznat naknadno. Susret velikih rivala ali i starih fudbalskih prijatelja otvorio je povoljnom šansom Popović. Njegov šut u sedmom minutu okrznuo je jednog igrača Borca, lopta je promijenila smjer, ali je golman Marčetić krajnjim naporom spasio svoju mrežu izbacujući loptu u korner. Deset minuta poslije ove prilike domaći su došli do vođstva. Raspoloženi Njegomirović odlučio se na šut sa više od 20 metara. Lopta je dobila neobičnu putanju i završila u donjem lijevom uglu Marčetića. Do odlaska na odmor nije bilo izglednijih prilika za promjenu rezultata. U nastavku Banjolučani su djelovali opasnije. Češće su bili u posjedu lopte, a šansu utakmice propustio je da realizuje Vranješ u 50. minutu. Našao se oči u oči sa Plisnićem, ali je golman domaćih dobio ovaj duel. Novu priliku Vranješ je propustio u 69. minutu. Kada su domaći navijači počeli da se pribojavaju izjednačenja došlo je do skandala kakav sportski Prnjavor još nije vidio. Meč je do prekida imao korektna obilježja, a akteri su zajedno napustili igralište pri čemu igrači Borca neće moći u klupskom ekonomatu da razduže dresove jer su ih ratoborni navijači oteli i pokidali. B. RADULOVIĆ LjUBIĆ - BORAC (BL) 1:0 PREKID U 84. MINUTU STRIJELAC: Negomirović u 17. minutu igralište: Ljubića u Prnjavoru, gledalaca 500, sudija Predrag Stankić (Bijeljina), žuti kartoni: Njegomirović (Ljubić), Žarić (Borac, BL). LjUBIĆ: Plisnić, Deket, Prodanović, Vidović, Milojević, Simić, Popović, Kljunić, Zeljković (od 76. minuta Stojčić), Njegomirović, Blagojević. BORAC (BANjA LUKA): Marčetić, Damjanović, Puzigaća, Petrić, Kolarov, Žarić, Kremenović (od 76. minuta Petrović), Z. Deket, Trivković (od 51. minuta Đurić), Jandrić, S. Vranješ. DOVOLjNO REDARA U rukovodstvu Ljubića osuđuju subotnja događanja. - Imali smo dovoljan broj redara i pripadnika policije. Protiv stampeda koji je utrčao na teren nismo mogli ništa više uraditi, jer je izgleda među navijačima Borca bilo isplanirano da utrče na teren i tako se ponesu prema svojim igračima. Nema nikakvog povoda da se plašimo za eventualne kaznene mjere prema našem klubu - rekao je predsjednik Ljubića Drago Bajić ističući da su slična zapažanja imala i službena lica. PRIVOĐENjE Utakmicu je obezbjeđivalo 15 pripadnika javnog reda i mira saznali smo u prnjavorskoj stanici policije. Tridesetak navijača je privedeno, ali nisu imali lične dokumente, pa je policija identifikovala samo četvoricu razuzdanih navijača Borca. Glavni vođa "vulturesa" navodno je pobjegao prije privođenja. Banjolučani su koristili iznajmljeni autobus iz Dervente, a putovali su u Prnjavor a da o tome niko iz rukovodstva Borca nije ništa znao. DELEGAT Delegat Fudbalskog saveza Republike Srpske na ovom susretu bio je Anđelko Starčević iz Modriče. - U 84. minutu susreta grupa gostujućih navijača utrčala je u teren i napala fudbalere, tražeći od njih da skinu dresove. Najviše su nastradali Bojan Puzigaća i golman Siniša Marčetić, koji su zaradili povrede. Sve ukazuje da je incident bio ranije planiran - naglasio je Starčević. REAKCIJE IZ BORCA MILORAD JANjETOVIĆ Hitno ćemo reagovati - Navijači su samoinicijativno otišli u Prnjavor i Skupština Sportsko-fudbalskog preduzeća Borac se ograđuje od svega što su uradili na ovoj utakmici. Hitno ćemo reagovati, ali je sigurno da su to obični huligani, koji nikada nisu bili pravi navijači kluba, a neće nikada ni biti - rekao je vršilac dužnosti predsjednika Sportsko-fudbalskog preduzeća Borac Milorad Janjetović. BRANISLAV BOGIČEVIĆ Još jedna velika bruka - Ovo je sigurno najveća bruka koju je Borac doživio za 80 godina postojanja. Ne znam da li uopšte ima svrhe bilo šta dalje raditi i razmišljam da od svega dignem ruke. Već danas ćemo izdati zvanično saopštenje - istakao je vršilac dužnosti direktora Sportsko-fudbalskog preduzeća Borac Branislav Bogičević. OLIVER JANDRIĆ Ovo nije rješenje - Ako je bilo problema između rukovodstva kluba i igrača sa jedne, i navijača sa druge strane trebali su se riješiti na drugi način, jer ovo sigurno nije način - naglasio je kapiten Banjolučana Oliver Jandrić. SINIŠA MARČETIĆ Pokidali mi dres - Iznenada mi je prišlo nekoliko navijača i tražilo da im dam dres. Kada sam to odbio počeli su da ga kidaju sa mene pri čemu sam "zaradio" nekoliko masnica. Potom sam otišao do klupe Ljubića, a nedugo zatim policija ih je izvela sa terena - razočaran je čuvar mreže kluba sa Gradskog stadiona Siniša Marčetić. ŠTA KAŽE ZAKON O SPREČAVANjU NASILjA NA SPORTSKIM PRIREDBAMA Prijeti i zatvor ZANIMLjIVO je vidjeti šta u ovakvim situacijama predviđa Zakon o sprečavanju nasilja na sportskim priredbama Republike Srpske. U članu 21. se kaže da se "novčanom kaznom od 3.000 do 6.000 maraka za prekršaj kažnjava sportski savez, sportsko društvo, organizacija u oblasti sporta ili klub ili drugo pravno lice ukoliko ne osigura nesmetano i bezbjedno održavanje sportske priredbe". U članu 23. se kaže da se "kaznom zatvora od 30 do 60 dana kažnjava za prekršaj fizičko lice ako fizički napadne učesnike sportske priredbe - takmičare".