Демографска рецесија смањује број бруцоша

Анита Јанковић-Речевић
Демографска рецесија смањује број бруцоша

Бањалука - Тренд пада броја уписаних студената на Универзитету у Бањалуци, према процјенама стручњака, биће настављен и у наредној академској години због лоше демографске слике која узима данак, а како амфитеатри не би остали празни ова високошколска установа у наредним мјесецима планира да унаприједи уписну политику и тако привуче већи број бруцоша.

Истакнуто је ово на јучерашњој сједници проширеног колегијума и Сената Универзитета у Бањалуци која је одржана с циљем изналажења рјешења за уписну политику у 2019/2020. академској години.  

Министар за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво РС Срђан Рајчевић истакао је да ће ресорно министарство на основу анализа потреба тржишта рада идентификовати студијске програме који су потребни Српској у будућности, те на основу те слике креирати рационализацију студијских програма.

Он је истакао да је упознат са чињеницом да на два јавна универзитета у РС, као и на приватним високошколским установама постоје слични или исти студијски програми на којима влада мањак заинтересованости.

- Ту морамо направити одређене уштеде и рационализацију. Нећемо дозволити да егзистирају студијски програми на којима постоји вишак наставника, а мањак студената - додао је Рајчевић.

Ректор Универзитета у Бањалуци Радослав Гајанин истакао је да је ова високошколска установа у претходном периоду урадила много на модернизацији студијских програма, те да је на великом броју факултета у току процес релиценцирања и модернизације који би требао бити завршен до уписа наредне генерације студената.

- Медицински факултет је покренуо модернизацију својих програма, као и Архитектонско-грађевинско-геодетски, Филолошки и Правни факултет. Од јула прошле године, након првог уписног рока, предузели смо низ активности и очекујем резултате током наредног уписа - рекао је Гајанин и додао да је у циљу повећања броја страних студената лиценцирано неколико студијских програма на енглеском језику, те да је усвојена стратегија и акциони план размјене студената.

Професор са Природно-математичког факултета у Бањалуци Драшко Маринковић истакао је да све пројекције показују да ће у наредном периоду бити мање уписаних студената.

- Интензивна демографска рецесија која је присутна посљедњих неколико година иницира да имамо смањен број ученика у основним и средњим школама а самим тим и на универзитету. Због тога унапређење уписне политике мора ићи у правцу демографских фактора који су поражавајући - навео је Маринковић и додао да се у посљедњих неколико година, на основу природног прираштаја популација смањила за око пет одсто, а када се додају и миграциони процеси за око 50.000 становника.

Школарине

Радослав Гајанин рекао је да у наредној академској години неће бити повећања школарина, те да ће оне остати на досадашњем нивоу.

- Разговараћемо са ресорним министарством да видимо на који начин ћемо подстицати студенте да се школују за дефицитарна занимања. То смо до сада радили на начин да број студената на буџету буде већи на тим студијским програмима, а ту првенствено мислим на оне који образују кадрове за информационе технологије - рекао је Гајанин.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

Рођене 23 бебе
Рођене 23 бебе
© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана