Спреј за уста на бази канабиса лијечи тумор мозга?

Танјуг
Foto: Агенције

ЛОНДОН- Хуманитарне организације за борбу против рака и Национална здравствена служба (НХС) Велике Британије, спремају се да истраже да ли спреј за уста на бази канабиса може да лијечи туморе мозга и помогне пацијентима да живе дуже.

Лекари ће пацијентима широм Велике Британије са типом тумора мозга који се назива глиобластом дати лијек, познат као Сативекс, заједно са лијеком за хемотерапију (темозоломидом), у клиничком испитивању у покушају да убију ћелије рака, што ће представљати прву овакву студију у свијету, преноси Гардијан.

Глиобластом је агресиван и тешко изљечив облик тумора на мозгу који се скоро увијек враћа, упркос томе што љекари користе хирургију, радиотерапију и хемотерапију да се ухвате у коштац са овим тешким обликом тумора.

Пацијенти са дијагнозом овог тумора живе само од 12 до 18 месеци, док они пацијенти којима се овај тумор враћа, живе само 10 месеци. Како се наводи, око 2.200 људи у Енглеској годишње се дијагностикује ово тешко обољење, што га чини најчешћим обликом тумора мозга.

Лек Сативекс се већ даје пацијентима са мултиплом склерозом чије се стање није побољшало упркос лијечењу, како би се смањила њихова спастичност и представља један од три лијека на бази канабиса који се тренутно користи у НХС-у.

"Мислимо да Сативекс може да убије ћелије тумора глиобластома и може бити посебно ефикасан када се даје са хемотерапијом темозоломидом, тако да може повећати ефекте хемотерапије у заустављању раста ових тумора и на тај начин омогућити пацијентима да живе дуже", рекла је професорка клиничке онкологије Сусан Шорт, која је главна истраживачица студије.

"То је оно што желимо да проверимо у овој студији", рекла је она. Хуманитарна организација за туморе мозга заједно са специјализованим центрима за рак широм Велике Британије, почетком следеће године ће укључити у ово истраживање 232 пацијента из најмање 15 болница.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана