Људи са овом крвном групом имају "златну крв" - на свијету их има само 43

ГС
Foto: Илустрација

Постоје четири основне врсте крвних група - А, Б, АБ и 0, а њихова учесталост највише зависи од нашег поријекла, односно генетици која је везана и за групу народа којој припадамо.

Четири основне крвне групе се претварају у њих, осам ако урачунамо присутност или одсутност Рх-фактора.

Рх фактор, може да буде позитиван и негативан, а одређују га бјеланчевине на површини еритроцита које су специфичне за сваку крвну групу. Уз те бјеланчевине постоји још једна врста бјеланчевина коју неки људи имају, док други не.

Они који је имају, кажемо да су Рх позитивни, док они који је немају су Рх негативни. Већина људи је Рх позитивна. Процијењује се да је само 15 одсто популације Рх негативно.

Ко је примио кинеску и Фајзерову вакцину може одмах да да крв.

Ипак, постоје дословно и милиони варијација крвних група, а најређа међу њима је она коју дели само 40-ак људи на свету.

Крвна група коју има свега неколицина људи добила је назив "Рхнулл".

Тај тип је толико риједак да на свијету људи са тим типом крви има свега 43-оје.

До 1961. године када је први пут дијагностификован код једне Абориџинке, љекари су мислили како ће емрбион са тим типом умријети у материци. Ова најријеђа крвна група нема ни један од 50 антигена из Резус система, а свој назив "златна" добила је јер је толико ријетка.

Оно што ову крв чини посебном је то што је знатно боља као универзални даватељ и од 0-те крвне групе, а компатабилнија је са свим другим ријетким крвним групама, али нажалост је у свијету тек девет живих донора.

Људи са овом крвном групом су посебно угрожени

Ту крвну групу називају још и златном крви, а они који је имају су с једне стране привилеговани јер могу спасити живот свима, али ако су они у опасности њима може помоћи само девет људи на свијету.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана