Откривамо тајне најукуснијег роштиља

24sata.hr
Откривамо тајне најукуснијег роштиља

Погледајте како да храна с роштиља буде неодољиво сочна и укусна.

 

За савршен ужитак у јелима с роштиља биће довољно да знате само неколико тајни великиј мајстора.

На перфектном јеловнику са роштиља уз месо и рибу поносно стоји поврће - осим краља патлиџана на роштиљу се пеку парадајз, лук, али и ананас.

За роштиљ увијек планирајте око 250 г меса без кости по особи, а за рибу је довољно од 300 до 400 г.

Док се одресци пеку, не пробадајте их виљушком јер ће изаћи сокови. Али како би били што укуснији, маринирајте их у уљу, бијелом сирћету, бијелом вину, бијелом луку, сувим зачинима, биберу, шећеру, оригану и мајчиној душици. Затим их ставите у врећицу, полијте маринадом, затворите и оставите у фрижидеру преко ноћи. Тврђа меса попут говедине и јунетине оставите барем 24 сата. Пилетина ће бити одлична ако је маринирате у уљу, лимуновом соку, луку, соли, биберу, црвеној паприци и першуну, а у фрижидеру је чувајте барем четири сата. А рибу је довољно посолити и побиберити прије печења, али може се и маринирати.

Телетина, пилетина и риба пеку се на умјерено загрејаном роштиљу, а за јунетину и свињетину потребна је виша температура. За припрему говеђег одреска важно је загријати роштиљ на температуру вишу од 250°Ц. Мање комаде треба брзо испећи, а већи и дебљи комади морају се пећи дуже, спорије и на нешто нижој температури.

Шарени прилози

Нискокалорично и укусно, поврће с роштиља припрема се врло брзо, а осим што је идеалан прилог месу и риби, због специфичног укуса пристаје и у улози главног јела. Прије печења поврће је препоручљиво премазати маслиновим уљем, а након што је готово, можете га обогатити зачинима попут рузмарина, босиљка, оригана или першуна.

Ако желите да испробате нешто другачије, припремите слатки роштиљ. За њега је најбоље употребити тврђе воће попут јабука, ананаса и крушака, које задржава укус и облик. Прије печења одстраните коштице и исјеците воће на мање комаде. Како би било сочније, оставите га да се 20 минута одмара у води с лимуном.

Маринирање

Јагњетину и телетину препоручљиво је маринирати од четири до шест сати, свињетину и живину од два до четири сата, а рибу и поврће од пола сата до сат. Уз кључна три састојка маринада може садржавати мед, рен, сенф, табаско…

Оплемените укус јелима

Маринаде за роштиљ припремају се од киселина (сирће или лимунов сок), уља (маслиново, биљно...) и зачина, у зависности од јела које се припрема. Киселине чине месо мекшим, уља чувају изворни укус, а зачини га додатно обогаћују.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана