Први српски сателит снимаће и Сунце и Србију издалека
БЕОГРАД - Научни сарадник Астрономске опсерваторије у Београду Милан Стојановић изјавио је да ће сателит "Мозаик", први који се Србија спрема да пошаље у орбиту, поред посматрања Сунца у рендгенском домену, што је са земље немогуће, имати и малу камеру која ће снимати Србију издалека.
Он је за лист "Политика" рекао да ћемо на тај начин добијати снимке Србије и боље овладати том технологијом.
Према његовим ријечима секундарни циљ мисије је учење и савладавање свих техника - од набавке компоненти до самог лансирања сателита у космос, како бисмо касније могли да радимо и на изради и слању већих летелица.
Истиче да "Мозаик" припада класи малих сателита познатих као "КјубСат", димензија 10x10x10 центиметара, који се колоквијално називају и коцкасти или наносателити, јер се састоје из три коцкице, које се могу спојити у једну цјелину.
"Ми ћемо спектрометар за проучавање Сунца купити готов, али неке дијелове ћемо правити у Србији. Онда све то треба да спојимо у једну цјелину и потврдимо да је то спремно за температуре у свемиру. Морамо да прођемо све могуће тестове који су прописани свјетским стандардима. Тек након тога моћи ћемо да лансирамо сателит, уз помоћ неке од земаља које те услуге пружају", рекао је Стојановић.
Додаје да је план да се "Мозаик" лансира крајем 2025. или почетком 2026. године и задржи у орбити двије до три године.
"Тај период је значајан јер хоћемо да посматрамо Сунце, а отприлике тада би требало да дође до његове максималне активности у редовном једанаестогодишњем циклусу. Дакле, желимо да испратимо тај максимум и ону фазу послије, када долази до опадања, јер тада највише резултата може да се добије. Али не зависи све од нас, већ и од даваоца услуга", рекао је он.
На пројекту, започетом прије око двије године заједнички раде Астрономска опсерваторија, Машински, Математички и Електротехнички факултети из Београда, као и Институт "Михајло Пупин".
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.