Панорамски поглед на свемир открива више од три милијарде звијезда

Kliks
Foto: Printscreen

Dark Energy Camera (DECam), инструмент постављен на Виктор М. Бианко телескопу у Kero Tololo Inter-American Observatori (CTIO) опсерватрију, направио је импресивну галактичку панораму коју је објавио Харвард.

Панорама приказује више од 3 милијарде звијезда које "начичкане" сијају између танких трака прашине у нашој матичној галакцији Млијечном путу. Подаци који су искориштени за креирање ове панораме потичу из другог издања истраживања под називом Dark Energy Camera Plane Survey (DECaPS2).


"Један од главних разлога за успјех DECePC2 истраживање је што смо се једноставно усмјерили на регију с изузетно великом густином звијезда и што смо били опрезни у идентификацији извора који се чине готово један изнад другог. То нам је омогућило да направимо највећи каталог икада помоћу једне камере, а у смислу броја посматраних објеката", изјавио је Андру Сајдјари с Харварда.

Први подаци DECePC-а објављени су 2017. године, а његово друго издање покрива 6,5 посто ноћног неба и простире се невјероватних 130 степени у дужину.
"Када се комбинују фотографије система Пан-СТАРС 1, DECePC2 комплетира панорамски поглед од 360 степени на диск Млијечног пута, а доспијева и до много слабијих звијезда. Овим новим истраживањем можемо мапирати тродимензионалну структуру звијезда Млијечног пута и прашине с невиђеним детаљима", казао је Едвард Шлафи, један од аутора рада.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана