Импресивна фотографија Сунца је оно што научници чекају већ 60 година

Агенције
Импресивна фотографија Сунца је оно што научници чекају већ 60 година

Насина истраживачка сонда Паркер, која је између 31. октобра и 11. новембра завршила свој први сусрет са Сунцем ушавши у његову атмосферу (корона), сада кружи око те звијезде.

Као резултат тог прелета добијена је прва фотографија тог сусрета, коју су научници подијелили са свијетом током сусрета Америчке заједнице геофизичара.

Фотографија приказује струјање короне, које се састоји од соларног материјала унутар ње и појављује се у подручјима са повећаном соларном активношћу. Струјање је, на почетку, било видљиво на источном дијелу сунца, па су видљива барем два зрака. У позадини се чак може видјети и Јупитер - свијетла тачка близу средине слике. “Хелиофизичари овај тренутак чекају већ 60 година”, рекао је шеф Насиног Одјељења за хелиофизику Никола Фокс, додајући: “Мистерије Сунца које желимо да разоткријемо налазе се унутар саме короне!” Соларна сонда Паркер покушаће да пронађе одговоре и на питања:

- Зашто је Сунчева корона много топлија од површине самог Сунца?

- Зашто је соларни вјетар који долази са Сунца толико брз?

- На који се начин Сунчеве честице од Сунца крећу брзином која износи око 50 одсто брзине свијетлости?

“Сонда Паркер ће доставити мјерења неопходна за разумијевање бројних Сунчевих феномена”, истиче научник Нур Рауфи, члан тима који ради на пројекту соларне сонде Паркер. “Да бисмо могли да донесемо било какве закључке, потребан нам је узорак соларне короне и младог соларног вјетра. Соларна сонда Паркер ће нам помоћи око тога”, истакао је он. Резултати првог мјерења послати су на Земљу 7. децембра. Други прелет предвиђен је за април 2019, а мисија сонде ће трајати све до 2025. године.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана