Фолксваген затвaрa три фабрике и отпушта десетине хиљада радника?

GS
Foto: VW

Фолксваген, највећи европски произвођач аутомобила, планира затворити најмање три фабрике у Њемачкој, отпустити десетине хиљада радника и смањити капацитет преосталих фабрика у земљи. Овај драстични потез долази као дио шире реструктурације компаније, саопштила је у понедјељак предсједница радничког вијећа Даниела Каваљо.

Компанија већ седмицама преговара са синдикатима о плановима за смањење трошкова, укључујући могућност затварања фабрика у Њемачкој, што би представљало озбиљан ударац за индустријску моћ те земље. Фолксваген је у понедјељак потврдио потребу за реструктурисањем, најавивши конкретне приједлоге који ће бити изнесени у сриједу.

“Управа је апсолутно озбиљна у вези с овим потезима. Ово није само пријетња у склопу колективног преговарања,” рекла је Каваљо радницима у Фолксваген у Волфсбургу, највећем постројењу компаније. Каваљо је додала да је ово почетак “распродаје” највеће индустријске групе Њемачке на њеном матичном тржишту.

Ове изјаве указују на значајну ескалацију сукоба између радника и управе Фолксваген, која се суочава са високим трошковима енергије и рада, конкуренцијом из Азије, падом потражње у Еуропи и Кини, те споријом транзицијом према електричним возилима од очекиваног. Каваљо је позвала њемачку владу да изради стратегију за спас њемачке индустрије.

Управа Фолксваген изјавила је како ће у сриједу изнијети приједлоге о томе како смањити трошкове рада. У саопштењу су истакнули да је ситуација озбиљна те да су “без свеобухватних мјера за повратак конкурентности, улагања у будућност неодржива.”

Члан управе Фолксваген, Гунар Килијан, додао је да су трошкови у њемачким фабрикама и до 50% виши у односу на конкуренцију. Томас Шефер, шеф Фолксвагеновог бренда, навео је да њемачка постројења нису довољно продуктивна.

Фолксваген проблеми долазе у тренутку када су и други њемачки произвођачи аутомобила, попут Мерцедеса, најавили додатне мјере штедње због пада добити. Порше, који је у већинском власништву Фолксвагена, смањује број продајних мјеста у Кини због слабе потражње.

Уз све наведене изазове, њемачки произвођачи аутомобила страхују од посљедица трговинског рата између ЕУ и Кине, с обзиром на то да би ове седмице требали ступити на снагу високи ЕУ царински намети на кинеска електрична возила, преноси Ројтерс.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана