ОСВРТ: Милан Зубовић: Грешка система

Милан Зубовић
ОСВРТ: Милан Зубовић: Грешка система

Један заљубљеник у коње који није много марио за кошарку већ сањао да се чезама вози непрегледним војвођанским равницама успио је да оствари оно о чему сања сваки дјечак који узме лопту у руке.

Да буде најбољи на свијету.

На радост свих Срба, као и осталих његових навијача, Николи Јокићу то је пошло за руком. Прича како је Сомборац стигао до престижног признања и даље привлачи велику пажњу, па је за очекивати да ће заљубљеници у седму умјетност о томе једног дана снимити играни филм, иако се за документарце већ увелико троши филмска трака. Сигурно је да ће главна тема филма бити како је један момак, из Американцима непознатог дијела свијета, успио да побиједи систем, односно да буде најбољи у конкуренцији најбољих кошаркаша свијета који на располагању имају све привилегије модерне медицине, као и то да немају превише посјета чланова различитих антидопинг агенција. НБА систем је беспријекоран, кажу најбољи на свијету, и као такав узор је свим другим организацијама које теже да га достигну. Такав систем не препушта ништа случају већ бира играче од којих ствара звијезде, богато их награђује баснословним уговорима, публици приређује “шоу-тајм”, да би на крају дана, мјесеца или сезоне сви били срећни и задовољни. Ипак, један буцко је показао како појединац може да надмудри читаву машинерију за коју раде хиљаде људи, гдје се одлуке не доносе преко ноћи и преко кољена, већ се све систематски планира годинама унапријед.

Јокић је грешка која се поткрала систему. Када је изабран као 41. пик драфта те 2014. године на телевизији није била ни приказана његова слика, већ је ишла реклама за тако бел тортиље. Срећа па је он то преспавао јер би био разочаран односом богатих и славних према клинцима који желе да испуне своје снове. Он је своје испунио, чак и много више од тога. Ипак, мало је недостајало да свега тога не буде.

Јокић није био расположен за тренинге на које га је тјерао старији брат. Био је физички инфериоран, није могао да направи женски склек, а причу о вишку килограма знају и врапци на грани. Због вишка килограма није завршио у Партизану, једна лоша утакмица у Меги заувијек га је удаљила од Барселоне... То показује да сви понекад погријеше, али срећом по њега било је оних који су вјеровали да ће његов таленат бити избрушен и да ће заблистати попут најсјајнијег дијаманта. Ни у Денверу нису много вјеровали у њега када је стигао. Мислили су да је само један од оних који ће доћи да узме нешто новца па се врати у Европу. Када су схватили да у својим рукама заиста имају нагет (златни грумен), који су ископали за сићу, предано се бацили на посао и сада беру плодове рада, мада још ни сами не могу повјеровати колико су имали среће 2014. године и да систем може бити промијењен у њихову корист.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана