Нијемци за сладолед раде пет, а за кромпир 13 минута

ГС
Нијемци за сладолед раде пет, а за кромпир 13 минута

За сат времена рада у јуну ове године просјечан Нијемац зарадио је један одлазак у биоскоп, пола киле кафе, маркицу за писмо, хлеб и флашу пива.

Прије 30 година је за све то морао да ради седам минута дуже.

Дакле, за исте производе и услуге грађани Њемачке данас раде мање него 1991. године, показују подаци Института њемачке привреде (IW).

С друге стране, такозвана куповна моћ по минуту зараде је у поређењу са 2020. опала. Њемци су, наиме, пре двије године за наведене производе и услуге морали да раде 56 минута.

Прорачуни IW су засновани на кретању цијена производа и услуга, као и на нето зарадама по сату.

"Од уједињења Њемачке до 2021. је куповна моћ по минуту зараде порасла за 27 одсто", рекао је Кристоф Шредер из IW додајући да "се статистика сада, наравно, због високе стопе инфлације погоршала".

Годишња стопа инфлације у јулу је била 7,5 одсто, саопштио је у сриједу државни завод за статистику. У јуну су потрошачке цијене порасле за 7,6 одсто у односу на исти мјесец прошле године.

Цијене у Њемачкој скачу већ неко вријеме, а посебно посијле избијанаја рата у Украјини који је изазвао поскупљења енергената и хране.

"Има и ванредних фактора који утичу на цијене хране, на пример слаба жетва", рекао је Шредер додајући да су сада поскупљења "огромна".

Нијемци су у јуну ове године морали да раде три минута дуже да би купили 2,5 килограма кромпира него 1991, што значи да су га зарадили тек послије 13 минута рада.

Фризерске услуге за жене су због прања и сушења косе исто поскупеле и за ово морају да раде сат и 11 минута – што је 12 минута дуже него 1991.

Људи који више дају за услуге свакако пролазе скупље, рекао је Шредер.

Куповина телевизора сада пак захтијева мање рада него прије 30 година - 17 сати и 58 минута, а 1991. године 79 сати и четири минута.

Цијена сладоледа је остала прилично стабилна, наводи ИW. Нијемци у просеку морају да раде четири минута и 57 секунди за сладолед на куглу који кошта 1,70 евра.

"За исту минутажу на послу, упркос инфлацији, добију више сладоледа на штапићу", оцјенио је Институт.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана