Објављен снимак два највећа ледена бријега на свијету

Институт British Antarctic Survey (BAS) објавио је снимак из ваздуха који приказује огромни ледени бријег А81.
Ријеч је о леденом бријегу који се крајем јануара ове године одвојио од ледене плоче Брунт. Његова површина износи 1.550 квадратних километара, чиме одговара величини Лондона, преноси Кликс. Снимљен је и други двоструко већи ледени бријег, који је такође у покрету. Тим научника је из ваздуха снимио улазак леденог бријега А81 у Weddellovo море док су одлазили из локалне истраживачке станице BAS Halley.
Нови снимци откривају динамичну природу леденог бријега и како је окружен мањим леденим бреговима који су се такође одвојили. А81 се одвојио када је колосална ледена пукотина Chasm-1 прешла читаву ледену плочу Брунт. Иако се ради о природном феномену који се догађа дуж антарктичке обале, А81 представља други већи ледени бријег у регији у посљедње двије године.
- Ово је било одвајање за које смо знали да ће се догодити. ГПС инструменти високе прецизности, као и сателитски подаци, кориштени су за праћење ширења пукотине, а 2016. године је БАС предузео мјере предострожности да премјести истраживачку станицу Halley више у унутрашњост ради њене заштите - рекао је глациолог др. Оливер Марш. Он проучава ледену плочу Брунт и недавно је боравио у поменутој истраживачкој станици.
БАС је пажљиво пратио путању леденог бијега А81 након што се одвојио од ледене плоче. Прво се окретао, а потом наставио плутати 150 километара од почетне тачке до јужног атлантског басена. Научници предвиђају да ће се кретати према западу на исти начин као и претходне санте леда које је захватила моћна антарктичка обална струја.
А76А је још један огромни ледени бријег у покрету. Овај масивни комад леда саставни је дио леденог бријега А76 формираног средином маја 2021. године након одвајања од антарктичке ледене плоче Filchner-Ronne.
А76 се подијелио на три дијела док се кретао према сјеверу, а највећи од њих је А76А. Изузетно је велик, дуг је 135 и широк 25 километара, а тренутно путује према Јужној Џорџији.
- Наша највећа брига у овом тренутку је могући ризик за пловила која плове у регији јер се бријег почиње ломити на мање комаде. Изгледа да би А76А могао завршити западно од Јужне Георгије, а не источно гдје се А68 распао, али још постоји неизвјесност. Помно ћемо пратити његово кретање - рекао је др Марк Белчиер из Владе Јужне Џорџије.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.