Морски галеб поново се гнијезди у Србији након 120 година

Танјуг
Foto: Википедија

БЕОГРАД- На обали Дунава у близини Кладова пронађена су три гнијезда морских галебова са родитељима који су лежалли на потомству, што је ново гњежђење ових птица у Србији после 120 година.

Крајем маја ове године, орнитолог Марко Шћибан у околини Кладова утврдио је да су на обали Дунава присутне полно зреле јединке морских галебова (Larus micahellis) и сињих галебова (Larus cacinnans), што је указивало на могуће гњежђење.

Детаљна претрага терена дала је резултат и на каменитој обали пронађена су три гнијезда морских галебова у којима су родитељи лежали на потомству, саоппштило је Друштво за заштиту и проучавање птица Србије.

У Србији се морски галеб последњи пут гнијездио прије око 120 година на Ади Циганлији, због чега је у Црвеној књизи птица Србије из 2018. године сврстан у ишчезле гнијездарице.

Морски галеб се гнијезди уз обале Средоземља, западне Европе и западне Африке, као и на појединим великим континенталним воденим стаништима у западној, централној и јужној Европи, малој Азији и закавказким државама.

Кладову најближа гнијездилишта налазе се такође на Дунаву између Румуније и Бугарске.

Морски галеб је тек трећа и тренутно најређа врста галеба која се гнезди у Србији. Друге две врсте су обични галеб (Larus ridibundus) и црноглави галеб (Larus malenocephalus).

 
Ван периода гњежђења морски галеб присутан је у већем дијелу Европе на различитим морским стаништима, на већим копненим водама, у градовима, на пољопривредним подручјима или депонијама.
 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана