Аргентинка друга особа у свијету која је сама побиједила ХИВ

Срна
Foto: илустрација

БУЕНОС АЈРЕС - Аргентинка је постала друга особа заражена ХИВ-ом чији је имуни систем помогао да побиједи вирус без потребе за додатним медицинским третманом.

 Први пут јој је дијагностификована инфекција која изазива сиду 2013. године. Научници су 30-годишњу мајку назвали "пацијентом из Есперанзе", по њеном родном граду.

Истраживачи су у часопису "Анали интерне медицине" навели да откриће подстиче наду у "стерилизујући лијек" за процијењених 38 милиона људи са овом доживотном инфекцијом.

"Уживам у томе што сам здрава", рекла је она.

Она је истакла да има здраву породицу, не мора да се лијечи и да сада живи као да се ништа није догодило, те да је то заиста привилегија. Студија није открила нетакнуте остатке вируса у 1,5 милијарди ћелија крви и ткива које су истраживачи анализирали – потврђујући откриће које је први пут објављено у марту на међународном састанку стручњака за ХИВ.

Нису објављене никакве додатне информације о жени, али је тада описана као "атлетски грађена и лијепа жена", те да има партнера који није заражен и новорођену бебу.

За само још једну особу, идентификовану у августу 2020. године као 67-годишња Лорин Виленберг из Сан Франциска, потврђено је да је побиједила вирус без медицинске интервенције. Двије жене су означене су као "елитниконтролори", што се односи на ријетку подгрупу пацијената са ХИВ-ом који не показују знаке инфекције упркос томе што нису били подвргнути антиретровирусним терапијама.

Типично, особа заражена ХИВ вирусом захтијева сталну терапију лијековима како би се спречило да се вирус веже за ДНК њихових имуних ћелија и реплицира.

Међутим, за осам година од када јој је постављена дијагноза, пацијенткиња из Есперанзе је током трудноће примала лијекове само шест мјесеци како би била сигурна да ће њена беба бити здрава. Све у свему, четири су пацијента изљечена од ХИВ вируса, од којих су двојица – "пацијент из Берлина" Тимоти Реј Браун и "лондонски пацијент" Адам Кастиљејо – такође боловали од рака и који су примили ризичне трансплантације коштане сржи од донатора са генима отпорним на ХИВ.

Међутим, успјех њихових процедура тек треба да се понови. "Ово је заиста чудо људског имунолошког система који је то урадио", рекао је за НБЦ доктор Ксу Ју, имунолог са Рагон института у Бостону, који је један од аутора студије.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана