10 чињеница о краљу Милутину

Сербијан тајмс
10 чињеница о краљу Милутину

Краљ Милутин био је један од најзначајнијих владара средњовјековне Србије, а ово је 10 чињеница о његовом животу које вјероватно нисте знали:

1. Стефан Милутин Немањић је рођен око 1253. године, а преминуо је у Неродимљу, 29. октобра 1321. године.

2. Био је млађи син Стефана Уроша I и Јелене – у народу познате као Анжујска; отац Стефана Дечанског и дјед Душана Силног.

3. Постао је краљ након што се са пријестола, након пада с коња, повукао његов брат Драгутин, касније обласни господар Срема.

4. У историји је остао запамћен и као краљ који је дао да се ослијепи његов син Стефан Дечански. Дечански је, међутим, био само дјелимично ослијепљен, а касније је са супругом Теодором и два сина, Душаном и Душицом, послат у изгнанство у Цариград.

5. Званична титула краља Милутина од 1282. до 1321. године гласила је СТЕФАН УРОШ, ПО МИЛОСТИ БОЖЈОЈ КРАЉ И САМОДРЖАЦ СВИХ СРПСКИХ ЗЕМЉА И ПОМОРСКИХ. Тај потпис стоји и на његовој најзначајнијој повељи – Светостефанској хрисовуљи, издатој манастиру Бањска.

6. Током владавине краља Милутина дошло је до развоја рударства – што је повећало и приходе који су му омогућили да има јаку војску и да плаћа најамнике. Такође је, захваљујући његовим освајањима, Србија у то вријеме излазила на Цариградски друм, захваљујући чему је ојачала и трговина. Све то допринијело је томе да средњовјековна краљевина Србија, у то вријеме, од другорaзредне монархије прерасте у једну од најјачих држава на Балканском полуострву.

7. Подигао је и обновио већи број манастира и цркава међу којима се издвајају Богородица Љевишка, Грачаница, Богородица Тројеручица у Скопљу, Старо Нагоричане и Бањска (грађена по угледу на Студеницу) и манастирска црква у Хиландару на Светој гори.

8. Његова владавина је вријеме ренесансе Палеолога – који су након пада Латинског царства поново преузели Цариград. У његово вријеме дјеловали су талентовани сликари Астрапа и Еутихије, а развијен је и нови наративни стил у сликарству.

9. Женио се пет пута и из тих бракова имао је два сина Стефана и Константина и двије кћерке Ану (Неду) и Царицу (Зорицу).

10. Посљедња жена му је била Симонида, кћерка византијског цара Андроника II Палеолога. Симонида је на српски двор доведена као дјевојчица, али чињеница да му је византијски цар за жену дао своју кћерку – говори о Милутиновом утицају.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана