Жељко Радић, директор “Жељезница Републике Српске”: Нема сврхе набављати брзе возове док имамо лоше пруге

Маријана Миљић Бјеловук
Жељко Радић, директор “Жељезница Републике Српске”: Нема сврхе набављати брзе возове док имамо лоше пруге

“Жељезнице РС” тренутно имају 1.973 запослена, што је за око 130 радника мање у односу на план систематизације. Око 300 километара пруге на подручју Српске потребно је обновити јер на томе није рађено од 30 до 50 година, рекао је у интервјуу “Гласу Српске” директор “Жељезница РС” Жељко Радић.

Навео је да ово предузеће наставља са планом реструктурисања који спроводе са Свјетском банком, те додао да је предвиђено да све буде завршено до краја године.

- Полако али сигурно стајемо на здраве ноге - рекао је Радић. 

ГЛАС: Докле се стигло са планом реструктурисања предузећа?

РАДИЋ: Тај процес је у току и тренутно треба завршити конверзију дуга у капитал. Након тога, Скупштина акционара треба да донесе одлуку о формирању нових предузећа. План је да се тај процес заврши током године.

ГЛАС: Шта је са систематизацијом радних мјеста?

РАДИЋ: Ми смо лани усвојили нову систематизацију и организацију радних мјеста и на основу тог документа предвиђено је да имамо 2.098 запослених. Ми смо тренутно распоредили од 65 до 70 одсто радника на послове према новим уговорима о раду. Са тим настављамо. Треба да посветимо пажњу и рјешавању питања радника са посебним ограничењима, а то су инвалиди рада, њих има 19, као и додатна 172 запослена са смањеном способношћу. Настојимо да видимо како да не оштетимо ове раднике. Тренутно имамо 1.973 радника, што је мање за око 130 у односу на план систематизације.  

ГЛАС: Да ли је било отпуштања?

РАДИЋ: Ниједан радник “Жељезница” није отпуштен. Број запослених је смањиван пензионисањем, док су поједини одлазили на лични захтјев. Поједини су отишли у друга предузећа гдје су бољи услови рада. Ми смо чак у процесу пријема нових радника. Расписали смо конкурс за 57 радника, а стигло је 285 пријава. То су углавном механичари, бравари, машиновође, пружни радници. Настојимо да направимо позитиван тренд развоја предузећа у којем ће људи жељети да раде, а не да одлазе.

ГЛАС: Да ли ће бити додатног запошљавања?

РАДИЋ: Ми ћемо паралелно са смањењем радне снаге ићи са новим запошљавањем. За све то морамо добити сагласност надлежних институција и Свјетске банке.

ГЛАС: Да ли су повећане плате запослених?

РАДИЋ: У новим уговорима запосленима су повећана примања од марта. То је за раднике који су добили нове уговоре о раду. Наставићемо са тим и даље, па ће појединима бити повећане плате од априла. Примања запослених биће усклађена са њиховим компетенцијама и са стварним разредом категорије којој припадају.

ГЛАС: Какво је тренутно стање у “Жељезницама”?

РАДИЋ: Стање је задовољавајуће. Измирујемо све обавезе на вријеме, немамо пад пословне активности, а приходи расту.  Са најзначајнијим комитентом “Миталом” склопили смо трогодишњи уговор који би требало да омогући одрживост предузећа. Наравно, изазова има и потребна су улагања у инфраструктуру. Око 300 километара пруге потребно је ремонтовати, јер то није рађено од 30 до 50 година. То су значајна улагања. Тај посао треба да спроведе Влада РС. Када је ријеч о путничком саобраћају, потребно је обезбиједити нова возна средства, а у оном дијелу који ће бити тржишно оријентисан, а то је наш карго, потребно је ремонтовати постојеће и набавити нове локомотиве.

ГЛАС: Када на нашим пругама можемо очекивати савременије локомотиве?

РАДИЋ: Ништа нам не значи да сада набавимо возна средства која ће ићи 200 километара на сат. Дакле, паралелно треба да иде процес реконструкције пруга и подизања њихових перформанси, а на крају тог процеса се набављају средства која се могу користити. Таква искуства треба преузети из Србије.

Карта остаје иста

ГЛАС: Све поскупљује, па да ли сте и ви поскупјели ваше услуге?

РАДИЋ: Ми смо у уговорима са нашим партнерима оставили могућност поскупљења услуга ако се настави тренд даљег раста цијене енергената. То је за теретни саобраћај. Услуге у путничком саобраћају нису и неће поскупјети.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана