Жељка Цвијановић, предсједница Републике Српске: Славићемо 9. јануар без обзира на све нападе

Ведрана Кулага
Жељка Цвијановић, предсједница Републике Српске: Славићемо 9. јануар без обзира на све нападе

Република Српска је на добром путу и сигурним кораком иде у будућност, а наша обавеза је да је штитимо, чувамо и јачамо њене институције те да достојанствено сваке године обиљежавамо 9. јануар - датум њеног рођења јер је тог дана настала наша Република, за коју су положени многи животи, поручила је у интервјуу за “Глас Српске” предсједница Републике Жељка Цвијановић у сусрет новом обиљежавању Дана Републике.

Цвијановићева је нагласила да Српска 27. рођендан дочекује политички и економски стабилна, додавши да је то најважније за грађане.

- Политичку стабилност смо доказали формирањем  власти након избора и усвајањем буџета, што није успјела ни ФБиХ, ни ниво БиХ, одакле и јавно стижу уцјене за формирање Савјета министара. Ми ћемо и ове године достојанствено и свечано обиљежити 9. јануар - дан на који морамо да будемо поносни, али стално морамо да радимо како бисмо успјели да обезбиједимо бољи амбијент за све. Морамо водити рачуна и о безбједносној ситуацији, што је предуслов за јачање Републике у политичком и економском смислу. Посвећени смо томе да Српска буде мирна, стабилна, институционално политички и економски јача него раније те безбједна - рекла је Цвијановићева.

ГЛАС: Колико је значајно обиљежавање 9. јануара - Дана Републике, имајући у виду бројне покушаје оспоравања тог датума, од којих су неки још на снази? Очекујете ли даље нападе?

ЦВИЈАНОВИЋ: Сигурно ће их бити и не треба очекивати да ће се те страсти смирити. У БиХ постоји та потреба да се тако напада Српска, али ћемо као и до сада спремно бранити дан свог рођења. Тај датум има огромну историјску улогу, а у позадини свих силних напада је настојање да оспоре чињеницу да је Српска настала прије Дејтона те унијела себе, сувереност и територију у нешто што је послије креирано и верификовано Дејтонским споразумом. За нас је, и то кажемо, 9. јануар дан када је Српска створена и тог дана славимо њен рођендан без обзира на све нападе. Тако ћемо и наставити.

ГЛАС: Да ли је све спремно за овогодишње обиљежавање и шта за Вас представља тај дан?

ЦВИЈАНОВИЋ: Организација прославе 9. јануара је уходана ствар. Свечани дефиле постаје традиционалан, академија то већ и јесте. Прослава ће бити прожета елементима кроз које ћемо рећи да смо поносни и вјечни, што је и мото овогодишње манифестације. Фокус ћемо ставити на идентитет и понос због њега, те на будућност и спремност да тим путем идемо храбро. Стално морамо да имамо на уму оне који су је стварали, који су животе и дијелове тијела уткали у њене темеље, који су доносили храбре политичке одлуке да би могла да функционише и да се одупре изазовима и нападима. Увијек постоји обавеза односа према Републици као таквој. Наши грађани, и ја са њима, дубоко смо свјесни важности очувања Републике и да је то оквир за функционисање система те одбрамбени механизам. Вјерујем да ће та љубав, жеља и потреба да Република успије и да останемо окупљени око ње бити побједничка прича. Република Српска ће трајати. Она је плод воље и жеље народа који ју је стварао, чувао и који ће је очувати. Улога нас функционера је да не заборавимо то опредјељење и љубав те да се у свакој прилици понашамо у складу са тим очекивањима народа. 

ГЛАС: Како видите Републику Српску у скоријој будућности?

ЦВИЈАНОВИЋ: Српска ће јачати, постајати све стабилнија те свјеснија себе, капацитета и потенцијала. Република је показала жилавост у тешким временима, глобалним економским проблемима и политичким изазовима. Успјели смо да кажемо наше ставове и да се боримо за њих. Отворени смо за све који желе да живе у њој и поштују законе јер смо демократска земља, јака и снажна те свјесна себе.

ГЛАС: Какви су Ваши планови и циљеви за наредну годину, прву на мјесту предсједнице Републике?

ЦВИЈАНОВИЋ: Морамо наставити да јачамо међуинституционалну сарадњу, а у томе улогу предсједника Републике видим као кључну. Институције Српске морају да говоре једним гласом, да координирају активности и да никада не изгубе из вида задатак да јачају Српску. Улога предсједника је и да иницира ствари и програме с циљем поправке демографске основе, повећавања броја радних мјеста те школовања кадрова који ће сутра моћи пронаћи посао. Један од програма за који сам добила подршку је вишегодишњи национални програм демографске обнове и полако ћемо почети да радимо. Читав низ мјера већ примјењујемо, али морамо да анализирамо шта од тога даје резултате и шта нам је, можда, промакло. Широк програм, који садржи неколико пројеката, јесте и Српска - друштво у покрету, кроз који желимо да покажемо да не стојимо, већ да сигурним кораком идемо ка будућности. 

ГЛАС: На тим пројектима ћете радити са Владом Републике Српске, у којој сте били годинама на мјесту премијера и министра. Из експозеа новог премијера је видљиво да су пред Српском економске и социјалне реформе. Шта Ви кажете на те планове?

ЦВИЈАНОВИЋ: Експозе премијера Радована Вишковића је амбициозан, али и реалан. Постигли смо добру основу за кретање на путу ка модерној и снажној Републици у којој ће бити више радних мјеста, већа безбједност и друге ствари које видим као приоритете. Сигурна сам да ће нови премијер са својим кабинетом успјети да испуни што је и зацртао у програму рада за наредни период, а и ја као предсједница те српски члан Предсједништва БиХ радићемо са њима за добробит и развој Српске. Видим оптимизам, а никакав страх у односу према проблемима, и то је веома важно. 

ГЛАС: Да ли је једна, како кажете, добра полазна основа и то што у овом мандату српски представници у Сарајеву долазе из странака које су формирале власт на нивоу Републике?

ЦВИЈАНОВИЋ: То је олакшавајућа околност, али је видљиво да постоје намјере да буде блокиран процес формирања власти на нивоу БиХ. Увијек је до сада након избора форсирано да буде убрзано формирање Савјета министара, а овај пут се то настоји блокирати. 

ГЛАС: Због чега?

ЦВИЈАНОВИЋ: Људима у политичком Сарајеву, превасходно у бошњачким политичким партијама, не одговара да дође нова гарнитура из Републике Српске. Желе да задрже постојеће министре, који више немају никакав легитимитет да тамо сједе и буду министри. Изгубили су на изборима, неки су већ добили нове мандате, а поставља се и питање легитимитета одлука које доносе. Циљ је да их задрже као икебане те онемогуће другим политичким снагама да дођу и раде свој посао. Све је то игра, а друга ствар је и немогућност договара међу бошњачким странкама у ФБиХ. На нивоу БиХ немамо намјеру да функционишемо по принципу коалиције, већ да најбоље представимо Српску и допринесемо њеном развоју. Било би много лакше да је Савјет министара успостављен, али ако они који највише бране БиХ и праве лажну слику о њој као прелијепој земљи не желе да буде формирана власт, у реду. Неће ни бити.

ГЛАС: Да ли ће Српска наставити сарадњу са Србијом, али и са другима?

ЦВИЈАНОВИЋ: Односи између Српске и Србије су одлични и наставићемо да их унапређујемо. Захвални смо Србији за пројекте које је посљедњих година реализовала у Српској и имала слуха за одређене потребе које смо имали у Српској, а при томе се није мијешала у унутрашња питања Српске. То је зрео однос, али се као такав не препознаје у Сарајеву, гдје увијек желе да нападну свакога ко сарађује са нама. Веза Српске и Србије је природна и логична, а народ жели да будемо повезани мостовима, саобраћајницама и другим пројектима. 

ГЛАС: Има ли на помолу прве овогодишње заједничке сједнице влада Српске и Србије, које прате и састанци руководстава двију земаља?

ЦВИЈАНОВИЋ: Заједничка сједница би требало да буде одржана у фебруару, а сигурна сам да ће бити успјешна. Одређене ствари смо покренули у августу прошле године у Требињу, када сам била премијер Српске, и сада ћемо ићи даље у конкретизацију иницираних и започетих пројеката. Ту су важни пројекти у енергетици, односно изградња хидроелектрана Фоча и Паунци, и то је један од доказа како можемо да сарађујемо на добробит свих грађана.

ГЛАС: Како оцјењујете долазак руског предсједника Владимира Путина у Београд 17. јануара?

ЦВИЈАНОВИЋ: Драго ми је што руски предсједник долази у Србију. Република Српска има добре односе са Русијом, као што их има и Србија, и настојаћемо да и даље његујемо те партнерске односе. Русија нам је веома блиска, али то никада није користила да би нас било чиме условљавала или наметала. Досљедно су бранили ставове онога што је саткано Дејтонским споразумом. Много пута смо имали прилику да видимо и у Савјету безбједности Уједињених нација да су руски амбасадори бранили оно што је Република Српска писала у извјештајима које је слала на ту адресу, супротстављали се измишљеним и лажним тезама које су биле дио извјештаја високог представника у БиХ, који су, по правилу, били негативно усмјерени ка Српској. Међународна заједница низ година функционише на тај начин. Омиљени кривац за све и свашта им је Република Српска.

ГЛАС: Због чега је то тако?

ЦВИЈАНОВИЋ: Тако настоје да скривају све дефиците које показује ФБиХ. Да је ФБиХ формирала власт, а да ми нисмо, нашли бисмо се у свјетским медијима као нефункционални дио који ремети све друге у БиХ. То је дио њиховог пројекта и плана да се смањи или истопи утицај и значај Српске, а јача ниво БиХ иако нема правих уставних надлежности. Усмјерени су против нас, а једини који су били изузети од интервенција су Бошњаци јер су они промотори њихове политике у БиХ. Двоструки аршини су видљиви и када је ријеч о Србији. Несхватљиве су изјаве Европљана који позивају двије стране да се уздрже, мислећи и на Београд и на Приштину, а само Приштина прави проблеме. То је и више него лицемјерно. Република Српска жели да сарађује са свима, али неке ствари које нам се дешавају морамо јасно рећи.

ГЛАС: Како гледате на посљедња дешавања у Бањалуци који се тичу покрета Правда за Давида?

ЦВИЈАНОВИЋ: Дошло је до ескалације стања јер се они који су тражили одобрење протеста нису придржавали закона који су обавезни за све. Изашли су из тих оквира, урадили што су урадили, а Бањалука не може да буде заробљеник тога. Никоме се не спречава да искаже незадовољство, протестује, окупља се, али све мора да буде у складу са законом. Ко год прави неред и не поштује закон мораће да сноси посљедице. Трагично је да једна политичка партија, у овом случају ПДП, злоупотребљава било чију смрт, посебно младићеву.

Помоћ најмлађима у животним биткама

 

ГЛАС: Једна од заштитних слика Српске су донаторске вечери које већ годинама организује кабинет предсједника, а које су продубиле нову наду и спас за бројне малишане који бију најтеже животне битке. Да ли сте задовољни посљедњом организацијом и епилогом манифестације С љубављу храбрим срцима?

ЦВИЈАНОВИЋ: Иза нас је девето донаторско вече и то је догађај који нас држи окупљене у Српској. Много људи је позвало хуманитарни број, уплатило одређене износе и то показује колико у нама има солидарности и жеље да се окупимо због оних којима је потребна помоћ. Резултатима сам веома задовољна, посебно јер су дио посљедње акције била дјеца како би помогла својим другарима којима је помоћ потребна. Показало се да је то био добар потез, тако да ће и наредне године дјеца поново бити наши партнери. То треба да буде вече дјеце, она наступају и на тај начин помажу другој дјеци.

ГЛАС: Да ли је био добар потез и формирање Фонда солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству?

ЦВИЈАНОВИЋ: Јесте. Показали смо солидарност и путем тога фонда, као и кроз друге пројекте које је подржао и кабинет предсједника Републике. То морамо наставити и задржати осјећај да морамо помоћи суграђанима којима је то пријеко потребно. 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана