УСАИД не занимају пројекти из Српске

Дарко Момић
УСАИД не занимају пројекти из Српске

Бањалука - Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) заобилази Републику Српску и своја средства додјељује по политичкој основи, а не на основу предложених пројеката, потпуно фаворизујући пословне субјекте из Федерације БиХ, због чега из Подручне привредне коморе Бањалука поручују да више неће губити вријеме и трошити капацитете на припрему пројеката који се реализују уз подршку УСАИД-а.

Предсједник Подручне привредне коморе Бањалука Горан Рачић каже да је ова комора други пут добила негативан одговор од УСАИД-а везано за достављање приједлога пројеката у оквиру програма “Развој радне снаге и већи приступ тржиштима” (ЊХАМ), истичући да му није јасно какви су критеријуми за избор пројеката.

- Сматрамо да наш пројектни приједлог који се односи на јачање извозних и маркетиншких капацитета малих и средњих предузећа кроз оснивање изложбеног простора у аустријском граду Линцу има економску оправданост и одрживост јер су наша предузећа исказала велики интерес за овај пројекат. Изложбени простор у Линцу за њих представља прозор у свијет и они су у томе видјели велику шансу за повећање својих извозних капацитета и ширење пословања на тржиште Европске уније. Угледни стручњаци су прегледали тај наш пројекат и оцијенили га високом оцјеном, али, нажалост, нисмо успјели да задовољимо критеријуме УСАИД-а. Упркос томе, изложбени простор у Линцу би половином маја требало да буде свечано отворен и надам се да ће то урадити предсједница или премијер Српске - каже Рачић за “Глас Српске”.

Он додаје да Подручна привредна комора Бањалука има значајно искуство на пољу припреме и имплементације пројеката у оквиру инструмената претприступне помоћи и осталих програма подршке, због чега не види зашто то није препознао УСАИД. Рачић каже да је о свему прије десетак дана писао и директору УСАИД-а у БиХ Питеру Дафију, у којем га је питао “да ли пројектни приједлози који стигну из Републике Српске не задовољавају критерије УСАИД-а по политичкој основи”.

- На такво питање нас је навела чињеница да је УСАИД у оквиру поменутог програма “Развој радне снаге и већи приступ тржиштима” организовао званичну презентацију у Мостару, Зеници, Тешњу, Тузли и Сарајеву. Зато сам поставио и питање “зашто ниједна презентација овог јавног позива није планирана у неком од градова РС” - каже Рачић.

Он каже да је добио одговор у којем му је шеф УСАИД-а немушто навео да “не зна зашто није одржана ниједна презентација у РС” те да сматра да “њихов радник који је запослен у канцеларији УСАИД-а Бањалуци није имао добру комуникацију са комором и осталим организацијама”.

- Не вјерујем у то зато што ми имамо одличну сарадњу са канцеларијом у Бањалуци и све информације добијамо на вријеме. Уосталом, УСАИД је тек послије писма које смо им послали на брзину организовао презентацију пројекта “Развој радне снаге и већи приступ тржиштима” и она је 4. априла одржана у Бањалуци. Међутим, презентација практично не значи ништа јер се годинама средства неравноправно дијеле и у Српску се пласира много мање него у ФБиХ. Све нас упућује на то да наши пројекти нису добродошли и да у наредном периоду не треба да губимо вријеме и своје капацитете припремајући пројекте које бисмо кандидовали за подршку УСАИД-а - закључује Рачић.

Додик о УСАИД-у

 

О активностима УСАИД-а које су усмјерене против РС у августу прошле године говорио је лидер СНСД-а Милорад Додик. Он је тада новинарима показао споразум између Савјета министара и УСАИД-а за који је устврдио да има скривене и коруптивне намјере.

- Успостављена је нова пракса да Савјет министара БиХ прихвата имплементацију осам милиона долара посредством невладиних организација, а без сагласности ентитета, што представља нарушавање уставног поретка - поручио је Додик.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана