У току сједница Дома народа Парламентарне скупштине БиХ

Срна
Foto: Срна

САРАЈЕВО- Сједница Дома народа Парламентарне скупштине БиХ почела је у Сарајеву.

Приједлогу закона о допунама Закона о порезу на додату вриједност /ПДВ/, који предвиђа увођење диференциране стопе ПДВ-а у БиХ као и приједлози закона о измјенама и допунама Закона о јавним набавкама, Закона о финансирању институција БиХ и Закона о акцизама у БиХ, скинути су са дневног реда јер о њима надлежна Комисија за финансије и буџет БиХ није обавила расправу.

На дневном реду сједнице су Приједлог закона о спречавању сукоба интереса у институцијама БиХ у првом читању, који је добио негативно мишљење Уставноправне комисије Дома народа, те извјештај комисије Колегијума Дома народа о настојању за постизање сагласности о Приједлогу закона о измјенама и допунама Закона о Високом судском и тужилачком савјету БиХ.

Делегати требају да се изјасне и о извјештају комисије Колегијума о настојању за постизање сагласности о захтјеву Представничког дома за разматрање по хитном поступку Приједлога закона о измјенама Закона о платама и накнадама у институцијама БиХ, те Приједлогу закона о измјени и допунама Закона о Савјету министара, који је разматран у првом читању.

Предвиђена је и расправа о већем броју финансијских и извјештаја о раду низа институција, агенција и тијела у БиХ за 2020. и 2021. годину, као и давање сагласности за ратификацију низа међународних споразума БиХ.

Бошњаци траже хитну сједницу о обезбјеђивању новца за изборе

Клуб Бошњака у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ предао је данас захтјев за сазивање хитне сједнице овог дома са једном тачком дневног реда – обезбјеђивање новца за опште изборе у БиХ 2. октобра.
Предсједавајући Клуба бошњачких делегата Асим Сарајлић у обраћању на сједници Дома народа подсјетио да је Изборним законом БиХ прописано да средства за провођење избора треба да буду обезбијеђена буџетом БиХ у року од 15 дана од расписивања избора.

"Централна изборна комисија је 4. маја расписала изборе, тако да је потребно најкасније 19. маја обезбиједити неопходна средства", навео је Сарајлић.

Он је навео да се захтјевом, који је потписало свих пет делегата у Клубу Бошњака, тражи од Дома народа да на хитној сједници донесе закључак којим се налаже Савјету министара да донесе одлуку о обезбјеђивању 12,5 милиона КМ за овогодишње опште изборе.

Цикотић: Формирати тим који ће сачинити текст нове безбједносне политике

Министар безбједности у Савјету министара Селмо Цикотић изјавио је данас да је важно радити на формирању тима који који ће сачинити текст нове безбједносне политике, која ће бити актуелна, примјењива и корисна.
"Безбједносна политика као документ егзистира од фебруара 2006. године. Савјет министара је 2007. године формирао тим за праћење тог документа", рекао је Цикотић на сједници Дома народа, одговарајући на питање делегата из реда хрватског народа Марине Пендеш зашто није ништа предузето по питању именовања чланова Интерресорне групе за праћење документа Безбједносна политика.

Цикотић је подсјетио да је тренутно је на снази тим за праћење, формиран 2016. године и који функционише док не буде формиран нови.
"Прошле године је Савјет министара послао приједлог. На дневном реду Савјета министара 26. маја прошле године било је формирање радне групе, али је приједлог повучен на Одбору за унутрашњу политику", рекао је Цикотић и додао да приједлог није био национално избалансиран.

Министар безбједности рекао је да чланови Савјета министара до данас нису добили ваљано образложење Генералног секретараријата у вези са неопоходном корекцијом.
"У приједлогу у оквиру радне групе била су предложена четири Бошњака, четири Србина, два Хрвата и три координатора - по један из рада сва три конститутивна народа. Мислим да нам група за имплементацију Безбједносне политике на значи пуно, јер је ова политика као документ поптуно превазиђена", сматра Цикотић.

Пендешева је, коментаришући одговор, истакла да да је важно питање именовања Интерресорне групе за праћење документа Безбједносна политика, јер је задатак чланова да се на бази спровођења Безбједносне политике БиХ види да је неопходно њено ажурирање.
"Од 2017. године чланови су бивши замјеници министара из области безбједности, а сада је актуелан нови сазив Савјета минстара и у том смислу не сматрам да је адекватно образложење што ништа није предузето", каже Пендешева.

Питање делегата Клуба хрватског народа Златка Милетића Предсједништву БиХ и министру иностраних послова у Савјету министара Бисери Турковић односило се на изјаве амбасадора Руске Федерације у БиХ Игора Калабухова које, како је навео, "угрожавају суверенитет интегритет БиХ".

Милетић је с тим у вези затражио проглашавање дипломата у Амбасади Руске Федерације "непожељним особама у БиХ".

Делегатско питање Младена Босића из Клуба српског народа односило се на то шта је Савјет министара урадио на ублажавању инфлаторног удара на буџете грађана, док се питање Дениса Бећировић из Клуба бошњачког народа односило на непотписивање уговора између БиХ и Исламске заједнице.

Делегат Лидија Брадара затражила је од министра спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташе Кошарца податке о спорвођењу пројеката Организације за храну и пољопривреду УН /ФАО/ у БиХ у посљедњих десет година.

Одбијен закон о спречавању сукоба интереса у институцијама БиХ

Дом народа Парламентарне скупштине БиХ данас није усвојио Приједлог закона о спречавању сукоба интереса у институцијама БиХ, који је један од 14 приоритета Европске комисије за чланство у ЕУ.
Предложеним законом, за који је Уставноправна комисија Дома народа дала негативно мишљење, било је, између осталог, предвиђено успостављање независног, професионалног тијела за провођење закона и дефинисано на која се лица примјењује сукоб интереса.

Подршку делегата није добио ни Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о Високом судском и тужилачком савјету /ВСТС/ БиХ, који је такође један од 14 приоритета из Мишљења Европске комисије.

Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о ВСТС у парламентарну процедуру упутио је Савјет министара ради побољшања интегритета и омогућавања ефикаснијег и транспарентнијег функционисање правосуђа и ВСТС-а.

Данас је одбијен захтјев Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ за разматрање по хитном поступку Приједлога закона о измјенама Закона о платама и накнадама у институцијама БиХ и одлучено да се овај законски приједлог разматра по скраћеном поступку.

Предложеним рјешењима предвиђа се повећање плата војницима, полицијским и службеницима на нивоу БиХ са најнижим коефицијентима.

Плате за више од 18.000 запослених који тренутно имају мјесечна примања нижа од 1.500 КМ, била би повећана за 100 до 140 КМ.

Дом народа донио је одлуку да се у редовној процедури разматра Приједлог закона о измјенама Закона о акцизама у БиХ, којим се предвиђа укидање акциза на гориво на период од шест мјесеци, уз могућност да Савјет министара тај рок продужи за још три мјесеца.

Претходно су делегати одбили приједлог Дениса Бећировића да се данашњи дневни ред, уз претходно одржавање сједнице надлежне комисије, допуни тачкама које су скинуте са дневног реда, међу којима је и приједлог о измјени закона о ПДВ-у.

За разматрање ових тачака били су и делегати Младен Босић и Златко Милетић.

Шеф Клуба СДС-а, ПДП-а и ДНС-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Мирко Шаровић рекао је да је изненађен што су измјене и допуне Закона о ПДВ-у скинуте са дневног реда сједнице Дома народа, те истиче да се јасно избјегавало да се ова тачка нађе на дневном реду.

"Сматрам да је то неопростиво и то је велика штета", оцијенио је Шаровић, који је и предлагач једног приједлога измјена и допуна Закона о ПДВ-а, који је требао да се разматра на сједници Дома народа у другом читању.

Шаровић каже да постоје политичке снаге које сматрају да не треба ићи у том правцу и да не треба рјешавати један од сегмената кризе.

Он је напоменуо да је јасно да у буџетима има вишка новца који је створен због повећаног увоза и већег царинског оптерећења, али и веће основице због поскупљења живорних намирница.

Коментаришући тврдње из Управе за индиректно опорезивање /УИО/ да је приједлог увођења диференциране стопе ПДВ-а непроводив, Шаровић је рекао да је тај приједлог требало усвојити много раније да би УИО и други учесници могли да успостав систем.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана