У БиХ недостаје још 7.716 бирократа

Г.С.
Foto: илустрација

САРАЈЕВО, БАЊАЛУКА - Судећи по систематизацији радних мјеста, институцијама БиХ, ентитета и кантона, без полицијско-безбједносних структура, недостаје 7.716 радника.

Из Специјалног извјештаја о заступљености конститутивних народа и осталих у институцијама, управним организацијама и регулаторним тијелима БиХ, ФБиХ, РС, Брчко дистрикта и кантона ФБиХ, који је урадио омбудсман БиХ, може се закључити да само институцијама БиХ недостаје 3.006. радника. На овом нивоу систематизовано је укупно 18.598 радних мјеста, а попуњено “свега” 15.592.

Ако је судити по овом извјештају, Предсједништву БиХ недостаје десет радника, Савјету министара БиХ, односно Генералном секретаријату 14, Парламенту БиХ, гдје тренутно ради 171 радник, недостаје још њих 46 итд.

Када је ријеч о Републици Српској, у овом тренутку, њеним институцијама, у којима је запослено 4.006 радника, недостаје још њих 1.241, а занимљиво је да има и оних који су “пребацили” систематизацију па тако у Министарству управе и локалне самоуправе има систематизованих 46 радних мјеста, а раде 52 радника.

У Федерацији БиХ, ако је судити по систематизацији, у овом тренутку недостаје 1.617 радника, јер је од укупно 5.423 систематизована радна мјеста, попуњено 3.806, а “најгора” ситуација је у Министарству финансија ФБиХ, гдје од систематизованих 246 радних мјеста, имају “само” 129 радника.

Укупно, без безбједносних и полицијских структура у институцијама БиХ, ентитета и кантона, систематизовано је 34.416 радних мјеста, а попуњено 26.700 позиција, тако да у администрацији “недостаје” 7.716 радника. Највећи раскорак између броја систематизованих и попуњених радних мјеста, када је ријеч о кантонима, јесте у Унско-санском кантону, гдје тренутно ради 161 радник, а систематизована су 383 радна мјеста.

“Систематизације су увијек рађене преко броја и никада нису урађене да буду 100 одсто испоштоване. Увијек негдје око 30 одсто радника по систематизацији фали и тако је било и у неким бившим системима. Те систематизације су рађене за неки идеални случај неограничених ресурса, који су увијек ограничени”, рекао је Невен Акшамија, директор Агенције за државну службу Босне и Херцеговине.

На примјеру саме Агенције за државну службу БиХ, Акшамија објашњава како ствари функционишу, па тако наводи да је у овој Агенцији систематизовано 36 радних мјеста, а да тренутно има 26 запослених.

“Објективно, нама за извршавање свих послова фали још четири или пет људи да несметано извршавамо све оно што се стави пред нас. Ако бисмо гледали неке стандарде и раст броја радника у институцијама од 2003. до данас, ми би требало да имамо између 70 и 90 људи”, каже Акшамија додајући да је садашњи број радника у администрацији довољан, али да је неопходна реорганизација посебно на нивоу Федерације БиХ, гдје се неке ствари поклапају са кантонима.

Што се тиче кантона, највише радника, ако је судити по систематизацији, фали у Кантону Сарајево, и то њих 360, с обзиром на то да је од 1.156 систематизованих, попуњено 796 позиција, док је мало боља ситуација у Херцеговачко-неретванском кантону, којем фали 227 радника, јер је од 600 систематизованих запослено њих “само” 373.

У Канцеларији координатора за реформу јавне управе БиХ кажу да институције јавне управе и сви нивои власти годинама избјегавају да проведу потребне реформе у области управљања људским потенцијалима и доведу у ред документе унутрашње систематизације са стварним потребама органа управе.

“Стратешким оквиром за реформу јавне управе 2018-2022. предвиђено је да се изврши аналитичка процјена за свако појединачно мјесто у државној служби кроз интервенције у актима о систематизацији и организацији радних мјеста”, кажу у Канцеларији координатора за реформу јавне управе додајући да се новим стратешким оквиром предвиђа и успостављање модерног планирања кадрова и професионалног развоја запослених, преносе Независне новине.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана