Сви Пакистанци иду кући

Ведрана Кулага Симић
Сви Пакистанци иду кући

САРАЈЕВО - Илегални мигранти из Пакистана ускоро би могли да буду депортовани из БиХ, а на основу преговора и договора домаћих са тамошњим властима, потврђено је јуче за “Глас Српске”.

Министарство безбједности БиХ недавно је формирало радну групу која је радила на споразуму чије би потписивање значило повратак илегалних миграната, поријеклом из Пакистана, а којих је и највише у БиХ, у њихову домовину. Коначан текст нацрта споразума, на који је мишљење дала и пакистанска страна, утврђен је јуче и прослијеђен у даљу процедуру, односно Савјету министара, а о њему треба да се изјасни на крају и Предсједништво БиХ.

Члан радне групе и савјетник директора Граничне полиције БиХ Свевлад Хофман изјавио је за “Глас Српске” да је то радно тијело усагласило детаље и да су сада на потезу надлежне институције власти. Када БиХ и Пакистан ратификују споразум, то ће бити основа која би у пракси значила да се сви Пакистанци који су незаконито дошли у БиХ процесом реадмисије враћају у земљу свог поријекла, а Пакистан би био дужан да их прихвати.

- Ставови БиХ и Пакистана су обједињени у нацрт споразума о реадмисији, који је прослијеђен у Савјет министара БиХ на усвајање, а након тога треба Предсједништво БиХ да га ратификује. И друга страна треба то исто да уради, а када документ усвоје и пакистанске власти, стварају се услови да тај акт буде потписан и ступи на снагу. У овом тренутку је још незахвално говорити када ће цијела процедура бити окончана - истакао је Хофман.

Нагласио је да је тренутно важно да постоји добра воља да се крене са овим и да се направи један корак ка бољем управљању миграцијама.

- То је изузетно битно. Наставиће се сарадња, односно покушати да се такви споразуми усагласе и са другим земљама високог миграцијског ризика, као што су Мароко, Бангладеш и друге - закључио је Хофман.  

Хофман је, на питање како ће се третирати мигранти који бораве у БиХ без докумената, за које се не зна ко су, рекао да и за то постоји рјешење. То је, како је казао, биометрија, а упућени вјерују да ће, када споразум ступи на снагу, довести до смањеног прилива миграната из Пакистана јер ће знати шта их чека.

Утврђивање идентитета илегалних миграната представља велики изазов и проблем за домаће службе јер велики број њих нема код себе документе, што отежава и провјере у земљама поријекла. То је раније за “Глас” истицао и директор Службе за послове са странцима Слободан Ујић, наглашавајући да је више од 97 одсто миграната без икаквих личних докумената.

Служба за послове са странцима БиХ у првом полугодишту 2020. године евидентирала је 6.641 незаконитог мигранта, а судећи према изјавама које су узете од њих, највише их је из Пакистана. Служба је приликом поступака за удаљавање лица из БиХ од дипломатско-конзуларних представништава неких земаља информисана да институције нису у могућности да на основу личне изјаве и фото-дактилоскопске документације потврде држављанство лица, већ траже и додатне доказе, као што су пасош, лична карта, диплома, возачка дозвола.

У информацији која је почетком септембра разматрана у Парламенту БиХ је, између осталог, наведено да, када су у питању Пакистанци, Служба је дошла до података да је тамошњи парламент разматрао могућност помоћи њиховим држављанима који бораве у привременим прихватним центрима у БиХ.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана