Препоруке Института: Гости не смију пјевати и плесати, обавезна маска за музичаре

ГС
Препоруке Института: Гости не смију пјевати и плесати, обавезна маска за музичаре

БАЊАЛУКА – У Српској је од данас је одобрено извођење музике уживо у угоститељским објектима, а Институт за јавно здравство РС издао је препоруке у вези с тим.

Према тим препорукама, нје дозвољено плесање нити пјевање гостију у угоститељском објекту, а забрањено је организовање музике уживо у угоститељским објектима за смјештај, исхрану и пиће који имају мање од 50 метара квадратних простора који је намијењен гостима објекта.

У објектима који су већи од тога, извођење музике уживо се може организовати у периоду од 20 часова до краја радног времена, искључиво према прописаним мјерама.
- Сваки угоститељски објекат води евиденцију музичара за сваки дан када је музика уживо организована (евиденција обухвата име и презиме и контакт телефон), а одговорно лице угоститељског објекта упознаје музичаре о важећим мјерама те се стара да се исте поштују – стоји у препорукама.

Додато је да се, приликом доласка у угоститељски објекат музичарима мјери температура и о истом се води евиденција.

- Особе које имају повишену температуру враћају се кући.

Музичари који имају симптоме заразне болести (повишена тјелесна температура, респираторни симптоми као кашаљ и кратак дах, бол у грлу, малаксалост, бол у мишићима, пролив, повраћање...) или код којих постоји сумња или потврђена ковид-19 инфекција, као и они који су били у контакту с особама са сумњом на ковид или особама с потврђеном инфекцијом не смију учествовати у извођењу музике у угоститељским објектима – истакнуто је.

Како је наведено на сајту Института, извођачи музике треба да поштују добре хигијенске праксе и већ дефинисане епидемиолошке мјере које важе за угоститељске објекте.

- За вријеме боравка у угоститељском објекту, укључујући долазак и одлазак, музичари треба да одржавају физичку дистанцу од најмање два метра, како између себе, тако и према гостима као и да спроводе правилну хигијену руку. Сви музичари обавезно носе маску која покрива уста и нос изузев пјевача и музичара који свирају дувачке инструменте. Маске се користе и приликом одмора изузев када када се конзумира храна и пиће – наведено је у препорукама.

За вријеме одмора музичари поштују физичку дистанцу од два метра, као и максималан број особа који може сједити за једним, односно два стола.

- Између бине (простора за извођење музике) и столова потребно је обезбиједити удаљеност од четири метра. Бина (простор за извођење) треба да буде толике површине да се обезбиједи физичка дистанца од два метра између музичара (један музичар на четири метра квадратна) – додато је.

Приликом извођења музике није дозвољено кретање музичара ван бине (простора за извођење).

Препоручује се да се приликом извођења музике, уколико то услови дозвољавају, што више омогући природна вентилација простора (отварањем прозора). Препоручује се да угоститељски објекти, уколико је то могуће, поставе физичке баријере (у виду плексигласа) између већег дијела простора за извођење музике и остатка угоститељског објекта,

- Јачина звука музике која се изводи треба да буде толике јачине да омогућава нормалан говор међу особама које сједе за једним столом без потребе да се примичу једни другима (јачина звука не смије да прелази 65 дБ). Након завршетка вечери током које је извођена музика уживо потребно је извршити детаљно чишћење и прозрачивање угоститељског објекта – наведено је у препорукама.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана