"Перачи" новца смањили гас

Ведрана Кулага
"Перачи" новца смањили гас

ИСТОЧНО САРАЈЕВО - У легалним новчаним токовима у БиХ лани је откривено 12,15 милиона марка опраног новца, што је готово пет пута мање него годину раније, показали су најновији подаци Агенције за истраге и заштиту (СИПА) у које је "Глас Српске" имао увид.

СИПА је припремила приједлог извјештаја о раду за 2019. годину у којем су сумирани подаци о раду од јануара до краја децембра, а дио се, као и сваке године, односи на ситуацију у области прања новца.

Према подацима за 2018. години у легалне новчане токове убачено је 59,41 милион нелегално стеченог новца. Истрагама кривичних дјела током 2019. године утврђено је, како пише у документу СИПА, да је кроз финансијски систем БиХ у легалним токовима завршило нешто више од 12 милиона КМ нелегално стеченог новца.

- Пријављена материјална штета од пријављених кривичних дјела укупно је износила 9,39 милиона, а стечена имовинска корист 12,06 милиона - кажу у СИПА, не наводећи више детаља о онима који пријавили сумњиве токове, већ само набрајајући број предмета на којима је рађено, број извјештаја и особа које су њима обухваћене.

У СИПА су раније рекли да се међу сумњивим трансакцијама које су пријављивале банке већи број односи на учестале приливе из иностранства на рачун страног представништва у БиХ, ино-приливе на рачун правне особе у БиХ из некооперативних земаља, сумњиве уплате невладиних организација на рачун физичких лица, те разне готовинске уплате на личне рачуне. Сумње су стварали и полози готовине на рачун правне особе који знатно одступају од претходног пословања, приливи у корист физичке особе која није становник БиХ с оф-шор дестинације на основу консултантских услуга, а провјераване су и чињенице које су указивале на пословне малверзације и корупцију.

Надлежни у Финансијско-обавјештајном одјељењу СИПА су у документу из августа 2019. под називом "Прање новца и финансирање терористичких активности статистички подаци и откривени појавни облици у 2018. години" навели да су те године банке имале најзначајније учешће у пријавама трансакција, а што је посљедица њихове доминантне улоге у сектору финансијских услуга у БиХ. Том приликом су навели и да се улога Управа за индиректно опорезивање (УИО) БиХ огледа у откривању и евидентирању преноса готовог новца, чекова, хартија од вриједности на доносиоца, племенитих метала и драгог камења у вриједности од 20.000 КМ или више преко границе, у складу са којом је УИО БиХ током 2018. године ФОО-у доставила податке о укупно 636 евидентираних случајева преноса новца. Из ФОО су недавно упозорили и да "перачи" новца користе нове технике.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана