Одговор предсједнику ВСТС-а поводом (не)спровођења Ревидиране стратегије за предмете ратних злочина: Блокаде учиниле рокове нереалним

Ведрана Кулага Симић
Одговор предсједнику ВСТС-а поводом (не)спровођења Ревидиране стратегије за предмете ратних злочина: Блокаде учиниле рокове нереалним

БАЊАЛУКА, САРАЈЕВО - Када је рађена Ревидирана стратегија за рад на предметима ратних злочина рокови су били реално постављени. Нереалним су их учинили бошњачки политички представници који су двије године блокирали њено усвајање на нивоу БиХ, а до данас не дозвољавају формирање надзорног тијела које је једино надлежно за праћење реализације договорених циљева.

Тврди то за “Глас Српске” директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих Милорад Којић, реагујући на то што је предсједник Високог судског и тужилачког савјета (ВСТС) БиХ Халил Лагумџија оцијенио да су постављени рокови у Ревидираној стратегији за рад на предметима ратних злочина БиХ били нереални и да до 2023. године неће бити испуњени.

Ревидирана стратегија је, након двогодишње блокаде од стране Бошњака, усвојена 24. септембра 2020. у Савјету министара БиХ, а томе су претходили дани усаглашавања о анексу који је постао њен дио, а у чему су учествовали и представници ЕУ. Тада је усаглашено да ће, између осталог, Министарство правде БиХ током 30 дана, Савјету министара доставити приједлог одлуке о формирању надзорног тијела за праћење спровођења стратегије, али иако је било покушаја да тај орган буде именован, до тога није дошло, јер су се бошњачке структуре противиле предложеним кадровима у име Српске, међу којима је предложен и сам Којић.

Он, с друге стране, понавља да вријеме чини своје и да су изгубљене већ три године због опструкција Бошњака.

- У Ревидираној стратегији је јасно дефинисано да мање сложени предмети буду пренесени на ентитете, а да се најсложенијима бави Тужилаштво БиХ. Увидјели смо да су се у Тужилаштву бавили мање сложеним предметима, а не оптужницама против високопозиционираних Бошњака за злочине над Србима које спадају у категорију сложенијих. То нам само по себи говори да се Стратегија не имплементира, али и не може, јер не постоји ни надзорно тијело које треба, у складу са добијеним проширеним надлежностима да процијени да ли носиоци правосудних функција спроводе циљеве и мјере, а ако не, да буде покренуто питање одговорности. Реална ситуација је да се поново не покреће питање те одговорности - рекао је Којић.

ВСТС, тврди, није надлежан за праћење реализације Стратегије и они не могу да буду својеврсни бајпас, како је и раније скренуо пажњу појединима.

- Све то што раде је болесно и накарадно, јер свјесно настављају са нама добром познатом праксом селективног процесуирања, односно да не буде казне за злочине почињене над Србима - истакао је Којић.

Подвлачи да док не буде надзорног тијела, практично нема ни Ревидиране стратегије.

- А док је тако, носиоцима правосудних функција оставља се могућност да раде шта и како хоће - рекао је Којић, додајући да се рок, односно 2023. из Стратегије односи на тужилаштва да подигну оптужнице, јер и није реално да ако, на примјер, оптужница буде подигнута те године, да предмет буде и завршен.

- Ти процеси трају годинама до коначне пресуде, али оптужнице су веома битне - закључио је Којић, који је раније указивао на то да је пристанак Бошњака и усвајање Ревидиране стратегије за рјешавање предмета ратних злочина у Савјету министара било само бацање магле у очи домаћој и међународној јавности. Са министром правде БиХ Јосипом Грубешом нисмо успјели да ступимо у контакт.

Неуспјели покушај

БиХ је 2008. усвојила Стратегију за рад на предметима ратних злочина, која је предвиђала да на нивоу БиХ буду процесуирани најсложенији предмети у року од седам година, а сви остали да буду пребачени на ентитетски ниво, гдје би били окончани до 2023. године. Крајем 2015. истекао је рок од седам година, а нису били завршени сви најсложенији предмети, због чега је формирана радна група која је доставила приједлог ревидиране стратегије.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана