Новости: Тајни допис открива како је допремано оружје у Сребреницу

novosti.rs
Новости: Тајни допис открива како је допремано оружје у Сребреницу

Београд - Београдске “Вечерње новости” тврде да су дошле до строго повјерљивог дописа, из 1996. године, који открива да је у Сребреницу, за вријеме њене демилитаризације, допремана велика количина оружја армији БиХ.

Према наводима поменутог листа, до 7. маја 1995. године у Сребреницу, која је тада била демилитаризована зона, ваздушним мостом који је у то вријеме представљен и као искључиво хуманитаран, за војнике Армије БиХ допремљена је значајна количина наоружања, наводи се у повјерљивом допису ратног команданта Армије БиХ Расима Делића у који су “Новости“ наводно имале увид.

Даље се наводи да је допис Скупштини БиХ 30. маја 1996. послао тадашњи командант Армије БиХ, а у њему стоји да је војницима допремљено 374.982 комада метака, 436 разних бомби, 131 тромблон, 44 лансера, 292 лансера РПГ7, 59 мина за ручни бацач, један ракетни лансер од 107 мм, 28 ракета.

У документо се додаје да је војницима путем ваздушног моста допремљен и ласер “црвена стријела”, 275 мина од 60мм, 24 зоље, 740 мина од 82 и 122мм.

За свакодневне потребе и награде најбољим борцима у Сребреницу је из Сарајева стигло и 350.000 марака, а за “фонд шехида” 308.000 марака, наводи се у допису, тврде “Новости“.

Како пише београдски лист, Делић у документу открива како су се снабдијевали борци Алије Изетбеговића у Сребреници, која је званично била демилитаризована и заштићена зона УН.

“Оволико средстава није добило Горажде, а са далеко мање средстава бранило се Сарајево 1992. и 1993. године”, навео је Делић у документу.

Делић се у допису жали да су нелојална борба за власт и подјеле по том основу, лош однос МУП-а и Армије БиХ, убиство неистомишљеника и политичких противника, ратно профитерство, криминал и лоша организација одбрамбених снага били озбољни унутрашњи разлози који су довели до пада Сребренице у јулу 1995.

Као “позитивне резултате” он помиње масакре над Србима 1992. године, не само у сребреничком крају, већ и у цијелом Подрињу, од Скелана до Зворника.

“Орић није смио пјешице у Сребреницу”

Према наводима београдског листа, Делић у допису спомиње и Насера Орића.

“Када је ријеч о Орићу он је предложио да дође са политичком делегацијом Сребренице да се разјасне контроверзне информације. Требало је да се врати хеликоптером 7. маја 1995. године, али је замолио да остане и да иде у другој групи у којој су били слушаоци Високе војне школе. Као што сам већ рекао, хеликоптер је 7. маја срушен. Послије удеса, и поред наређења, није хтио - није смио да иде пјешице у Сребреницу, тражећи борбени хеликоптер, што није могло да се обезбиједи, јер ми их ни данас немамо”, пише наводно Делић у допису.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана