Мигранти у Бањалуци постали озбиљан проблем

Вељко Зељковић
Мигранти у Бањалуци постали озбиљан проблем

Бањалука - У посљедњих неколико дана повећан је број миграната који долазе на подручје Бањалуке и Градишке и углавном је ријеч о држављанима Сирије и Пакистана, а примијећено је неколико група Курда из Ирака.

Из надлежних институција, међутим, истичу да нема мјеста паници, јер је ријеч о бројкама које још нису драматичне.

- У просјеку дневно у Бањалуку дође око петнаестак миграната. Углавном је ријеч о лицима која покушавају да пронађу неки од канала да се домогну Хрватске. Они се врте у круг, јер већина њих не успијева да дође до Бихаћа, успутне станице ка њиховом путу ка Европској унији - наводе извори “Гласа Српске” из МУП-а РС.

Грађани који живе у непосредној близини аутобуске и жељезничке станице у Бањалуци међутим упозоравају да су ове бројке веће. Потврдили су то “Гласу Српске” и запослени у ова два предузећа, али и околних угоститељских објеката.

- Посљедњих неколико дана повећао се број миграната. Крећу се у групама, ноћу и углавном је ријеч о младим лицима. Види се да постају очајни и уморни и то ме, да будем искрен, почиње забрињавати - каже један од запослених у ЖРС, истичући да мигранти све чешће проваљују у жељезничке просторије, али и вагоне, тражећи било какво преноћиште.

Своју забринутост изнијела је и једна од радница угоститељског објеката и навела да је читава ситуација у вези са мигрантима забрињава, јер се дио њих у посљедње вријеме почео понашати насилнички.

- Недавно су једној мојој колегиници украли мобилни телефон, али и једној жени новчаник. Питам се само шта ће бити када остану без пара, кад постану гладни... Недавно су чак једну жену пратили и покушали да јој отму торбу. Да нису реаговали локални момци, не знам како би се све то завршило - казала је она.

Из Полицијске станице у Лазареву наводе да ствари ипак држе под контролом, да полицијске патроле редовно патролирају и прате свако кретање миграната, те да грађани немају разлога за бригу.

Према званичним подацима МУП-а РС током прошле године на територији Републике Српске пронађено је и евидентирано укупно 4.607 миграната, који су илегално прешли границу БиХ. Стручњаци безбједности упозоравају да би ове бројке током ове године могле бити далеко веће и да би мигрантска криза могла додатно ескалирати, јер су Хрватска и друге европске земље затвориле своје границе.

Крива слика

Према подацима Службе за послове са странцима највише миграната је дошло из Пакистана и Ирана.

Иако је у јавности створена слика да је ријеч о ратним и економским миграцијама, званични подаци то демантују. Више од трећине миграната је из Пакистана, који је у протеклом периоду био поштеђен ратних дешавања, док су на другом мјесту по бројности избјеглице из нафтом богатог Ирана, земље у којој је БДП по глави становника чак четири пута већи од оног у БиХ и готово исти као онај који, примјера ради, има Чешка.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана