Кабинет српског члана Предсједништва: Комисија за концесије БиХ нема надлежности над имовином у Српској

Срна
Кабинет српског члана Предсједништва: Комисија за концесије БиХ нема надлежности над имовином у Српској

БАЊАЛУКА - Све активности које су предузеле институције Републике Српске у вези са реализацијом пројекта "Горња Дрина" у складу су са њиховим уставним и законским надлежностима, а изјаве Шефика Џаферовића и других бошњачких политичара само су дио лошег политичког маркетинга, поручено је из кабинета српског члана и предсједавајућег Предсједништва БиХ Милорада Додика.

- Комисија за концесије БиХ нема надлежности над имовином која се налази на територији Републике Српске и то би требало да зна "врли и искусни правник", како сам себе назива Шефик Џаферовић, као што би требало да зна и да БиХ нема имовину што јасно пише у Устав БиХ, односно Анексу четири Дејтонског споразума, у којем су побројане надлежности заједничких органа БиХ, док све остале припадају ентитетима - истакли су у одговору из кабинета српског члана Предсједништва на питање Срне да прокоментаришу Џаферовићеву изјаву да је у припреми "правна реакција БиХ на договор Србије и Републике Српске о градњи хидроцентрала на ријеци Дрини".

Из кабинета наглашавају да је реакција у име БиХ немогућа јер она нема право на то и Џаферовићева изјава је само "'лично мишљење'  бошњачког члана Предсједништва БиХ".

У одговору се подсјећа да је Законом о концесијама БиХ из 2002. године основана Комисија за концесије БиХ која дјелује у својству Комисије за додјелу концесија БиХ када обавља функције и врши овлаштења у вези с додјелом концесија које су у искључивој надлежности БиХ, те да су надлежности БиХ прописане чланом три Устава БиХ који носи назив "Надлежности институција БиХ".

- Закон о концесијама БиХ на које се позивају поједнини политичари из реда бошњачког народа на прецизан начин регулише надлежности када је надлежна БиХ односно када је ријеч о заједничкој надлежности БиХ и Републике Српске, ФБиХ или Брчко Дистрикта. Наведеним законом се утврђују услови под којима се домаћим и страним правним лицима могу додјељивати концесије у секторима који су, по Уставу и законима БиХ, у надлежности БиХ, као и када се концесионо добро простире на граници ФБиХ и Републике Српске - појашњава се у одговору из кабинета српског члана и предсједавајућег Предсједништва БиХ.

Из кабинета су нагласили да се концесионо добро, односно дио ријеке Дрине налази на територији Републике Срспке, не простире се на територију другог ентитета, те да забрињава чињеница да поједини политичари из бошњачког народа на један острашћен начин позивају и именују неке институције БиХ као што је и наведена комисија а притом саме институције се не изјашњавају јер познају законске прописе и свјесни су да је ово питање јасно.

- Позивање на високог представника с циљем подизања медијског пресинга и навођење појединих пресуде Уставног суда БиХ те њихово екстензивно тумачење под којим се под одређене правне институте може подвести све оно што неки политичар мисли или жели и што му у том тренутку одговара је веома опасан преседан - истиче се у одговору.

 

Из кабинета су нагласили да реализација пројекта Хидроенергетског система "Горња Дрина", којим је предвиђена изградња хидроцентрала Бук Бијела, Фоча и Паунци представља озбиљан енергетски ресурс и од врхунског интереса је за грађане Републике Српске, посебно становника тог краја и његовом реализацијом биће омогућен економски раст и отварање нових радних мјеста.

- Очигледно је да све што доприноси бољем животу грађана Републике Српске, јачању енергетског и економског сектора изузетно смета појединим бошњачким политичарима и изазива нервозу да одмах позивају у помоћ и високог представника и његову интервенцију. То довољно говори у каквој земљи живимо. Када се човјек нађе пред недоумицом о исправном и неисправном, његово понашање обликује његов карактер и његова савјест. Тако је очигледно у овом случају и код Џаферовића - истакли су из кабинета српског члана и предсједавајућег Предсједништва

БиХ.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана