Југославија “поклања” БиХ шест милиона евра

Вељко Зељковић
Југославија “поклања” БиХ шест милиона евра

Сарајево - Земље сукцесори имовине бивше СФРЈ би од продаје објеката из дипломатско-конзуларне мреже бивше државе у Берну, Бону и Њујорку могле инкасирати око 40 милиона евра, од чега би БиХ требало да припадне 15 одсто, односно око шест милиона евра.

Уколико све прође како треба, зграда амбасаде некадашње СФРЈ у Бону ускоро би могла добити новог власника јер је у току усаглашавање купопродајног уговора између земаља насљедница и потенцијалног купца који је за ову некретнину од 1.758 метара квадратних корисне површине наводно спреман да плати око 3,8 милиона евра. 

Током ове године, како “Глас Српске” сазнаје, требало би да буде продата и амбасада и резиденција бивше СФРЈ и у Берну, а интерес за куповину ове некретнине већ су показале три државе, од којих је једна и Русија. Са њима се преговора путем агенције “Даглас Елиман РЕ”, а вриједност овог објекта процијењена је на 4,75 милиона евра.

Почетна продајна цијена репрезентативног објекта који је на продају у Њујорку износи 37,5 милиона евра и један је од најскупље продаваних у досадашњем процесу сукцесије.

Зграда која је изграђена 1905. године била је позната као кућа Роберта Ливингстона Бикмана прије него што је постала Стална мисија бивше СФРЈ при Уједињеним нацијама. Пројектовала ју је иста њујоршка архитектонска фирма “Ворен и Ветмор”, која је осмислила и Гранд Централ станицу на Менхетну.

Ову продају је, међутим, успорио недавни пожар (10. децембра 2018.) који је, према незваничним информацијама, на овом објекту причинио штету која се процјењује на чак десет милиона марака, што ће сигурно умањити и вриједност ове некада вриједне некретнине на Менхетну.

Према ријечима Аднана Хаџикапетановића, секретара у Министарству спољних послова БиХ и овлашћеног представника за спровођење Анекса Б Споразума о питањима сукцесије, билатерални састанак сукцесора требало би да буде одржан 12. фебруара у Београду и на њему би требало да буде утврђен дневни ред наредне сједнице, а на којој ће се, између осталог, наћи и питања везана за продају ове три некретнине.

- Вјерујем да ће се на овом састанку разматрати ток продаје зграде у Њујорку, али и оних у Берну и Бону. То је све што у овом тренутку могу рећи - истакао је Хаџикапетановић за “Глас Српске”.

Токио и Њујорк

Након што је некадашњи Титов резиденцијални стан на Менхетну добио новог власника, крајем прошле године продат је и дипломатски објекат бивше Југославије у Токију.

Цијена - 14,7 милиона евра.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана