Дејан Прошић, начелник Босанског Петровца: Од кантоналне власти немамо никакве користи

Милијана Латиновић
Дејан Прошић, начелник Босанског Петровца: Од кантоналне власти немамо никакве користи

Наша сарадња са властима Унско-санског кантона када је ријеч о питању мигрантске кризе која још не јењава је веома лоша, што додатно усложњава ситуацију. Радимо све што можемо да ублажимо посљедице те да убрзамо пролазак миграната преко наше општине, али не можемо сами да се изборимо са свим изазовима.

Истакао је то у разговору за “Глас Српске” начелник Босанског Петровца Дејан Прошић, нагласивши да није задовољан тренутном безбједносном ситуацијом у тој општини.

- Предузели смо одређене активности да би заштитили наше грађане и њихову имовину. Ангажовали смо Црвени крст и волонтере да обезбиједе храну, воду и одјећу за мигранте, а све с циљем да они што брже пролазе кроз нашу општину - истакао је Прошић.

ГЛАС: Виде ли се ефекти тих мјера?

ПРОШИЋ: У посљедњих неколико дана примијећено је мање пријава од стране грађана и ситуација се поправља. Прије увођења тих мјера мигранти су се сатима задржавали по локалним селима, наносили материјалну штету на објектима, а забиљежено је и неколико крађа. У том периоду, чини ми се, није било ни довољно ангажовање полицијских снага које су имале за циљ да мигранте растјерају само с главног пута који води ка Бихаћу, а онда су мигранти бјежали по околним селима која су ријетко насељена, углавном старијим становништвом, што је изазивало страх и панику код грађана.

ГЛАС: Какав однос имате са властима Унско-санског кантона када је ријеч о питању рјешавања мигрантске кризе?

ПРОШИЋ: Сарадња на тој релацији је веома лоша. Имам осјећај да кантоналне власти немају ни капацитета ни начина да се адекватно изборе са мигрантском кризом. У више наврата смо од њих тражили резултате, било је покушаја разговара о тој теми, али је све остало на томе. Чини ми се да је кантоналним властима у интересу само да медијима представе да не стоји прича да се мигранти смјештају искључиво у српска повратничка села и да се све то ради на националној основи. Међутим помака у рјешавању проблема нема.

ГЛАС: Уз све потешкоће са мигрантима Босански Петровац није заобишла ни епидемија вируса корона. Како сте се изборили с тим?

ПРОШИЋ: Као и већина локалних заједница у БиХ формирали смо општински Кризни штаб и предузели све што је у нашој моћи да заштитимо здравље наших становника. Уз све предузете мјере могу рећи да смо успјешно изашли из ове природне несреће. Имали смо 16 обољелих и било је неопходно идентификовати три кластера из којих су дошли заражени, а неколико стотина људи прошло је кроз самоизолацију.

ГЛАС: Осим тог здравственог аспекта, какве посљедице је епидемија оставила на друге сегменте?

ПРОШИЋ: Морали смо промијенити динамику реализације пројектних активности. Имали смо веома амбициозан план инвестиција за ову годину, али је све то било заустављено. Биће потребан ребаланс буџета, јер је пуњење локалне касе у односу на план у протекла три мјесеца било смањено за око 60 одсто, али се ситуација сада поправља и надам се да удари на буџет неће бити толико велики да наруше ликвидност.

Пројекти

ГЛАС: Који пројекти су најзначајнији за становништво у овој години?

ПРОШИЋ: Ријеч је о инфраструктурним пројектима. Захваљујући помоћи Републике Србије завршили смо реконструкцију пута, а ушли смо и у пројекат асфалтирања локалних макадамских путева и очекујемо да до краја септембра то буде успјешно реализовано. Осим тога очекујем да два водовода ставимо у функцију у овој години.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана