Цвијановић: 50.000 до 120.000 миграната који би могли да дођу или покушају да уђу у БиХ,
Бањалука - Влада Републике Српске закључила је данас да на простору Републике Српске нема услова за збрињавање миграната и да би за њих требало затворити границе БиХ.
Предсједник Владе Жељка Цвијановић рекла је након сједнице Владе да Републике Српска неће прихватити ниједну самосталну одлуку Савјета министара БиХ која буде донесена без сагласности Српске, а која се односи на одређене мјере на њеној територији или на утврђивање било какве локације.
Она је навела да је један од закључака да се обезбиједи појачано присуство припадника Министарства унутрашњих послова Републике Српске у рубним или граничним подручјима.
Премијер Српске је истакла да је Влада на овај начин уважила апеле рубних општина који су изразиле страхове због мигрантског таласа.
Влада Републике Српске тражи од Граничне полиције БиХ да појача свој рад на границама, а од Предсједништва БиХ биће затражено да, уз ангажман Оружаних снага БиХ, обезбиједи апсолутну контролу границе и сигурност.
“Имали смо прилику да чујемо да је немогуће исконтролисати границу и сматрам да је то није ствар са којом треба тек тако да се помиримо, већ је неопходно да се тражи појачан ангажман ове службе”, навела је Цвијановићева.
Када је ријеч о мјерема, Цвијановићева је рекла да би требало затворити границе за мигранте.
Један од закључака Владе односи се и на разговоре и постизање договора о новој политици азила и добијање држављанстава, с обзиром да се то намеће као једно од озбиљних питања.
Влада Српске је закључила да је опредијељена да са локалним заједницама и републичкиом службама обезбиједи потребну логистику за транспорт и транзит миграната који долазе на територију Српске.
Цвијановићева је рекла да постоје информације од представника Српске у институцијама БиХ, али и из окружења о могућности појачаног прилива миграната.
“Неки чак говоре и од 50.000 до 120.000 лица који би могли да дођу или покушају да уђу у БиХ, што подразумијева организован приступ, прије свега конзистентан и јасан став на који начин да се понашамо у таквим околностима”, рекла је Цвијановићева.
Она је поновила да је незадовољна како питање миграната третирају институције БиХ, те нагласила да се Влада Српске овим питањем бавила више пута.
“У међувремену смо чули изјаве различитих представника институција БиХ, од оних који су тврдили да су ствари добро организоване и припремљене, до оних прилично запањујућих да није могуће успоставити било какав систем безбједносне контроле над лицима који долазе у БиХ и, такође, да неће моћи ни у будућем периоду”, рекла је Цвијановићева.
Она је додала да се могла чути и информација да већина тих лица не посједује никакав идентификациони документ и да постоје озбиљне сумње да се дају лажни подаци о поријеклу и остало у вези са историјом сваког појединца или породице које долазе у БиХ.
Цвијановићева је нагласила да постоје велики ризици када је ријеч о безбједности, области јавног здравља, али и многе друге недоумице у погледу смјештаја.
“Разумијемо проблеме који могу да прате једну овакву популацију, али не смијемо да будемо наивни и морамо да разумијемо да можемо имати велике проблеме с обзиром на чињеницу да та лица не располажу идентификационим документима, као и да се не може утврдити њихов безбједносни нити здравствени историјат”, рекла је Цвијановићева.
Она је навела да ситуација у којој, према процјенама има више од 3.000 миграната који неорганизовано бораве у парковима, спавају по стубиштима и немају храну, може проузроковати огромне проблеме.
Коментаришући изјаву лидера СДС-а Вукоте Говедарице да проблем миграната није у најзначајнијој мјери затекао БиХ, те да ће министар безбједности БиХ Драган Мектић сутра предузети одређене активности, Цвијановићева је рекла да је ово озбиљан проблем и да ће то тек постати.
“Очекивала бих, прије свега, од оних који на нивоу БиХ обављају такве послове, превасходно од оних у Министарству безбједности БиХ и служби које су везане за то министарство, да располажу адекватним информацијама”, рекла је Цвијановићева.
Напомињући да се управо од Мектића и неких других из његовог министарства спомињу бројеви од 50.000 људи који “куцају на вратима БиХ”, премијер Српске је рекла да јој је нелогично да Говедарица каже да нема проблема.
“Још више ми је нелогично и за сваку осуду да он обавјештава јавност да ће министар, којем је то један од задатака којим треба да се бави, сутра почети да се бави тим послом. То је за мене невјероватно. Сматрам да нису довољно обавијештени”, рекла је Цвијановићева.
Она је поновила да је питање миграната вишезначно и да много проблема носи са собом, уз чињеницу да долази велики број људи.
“Овдје ако имате и три хиљаде људи то представља значајно оптерећење. Други моменат који је апсолутна непознаница јесте колико је или ће бити дуг њихов боравак на овом простору. Изражавамо сумњу, али и увјерење да ће тај боравак бити веома дуг”, рекла је Цвијановићева.
Она је навела да је то лако закључити имајући у виду да је развијена Европа, која је многим мигрантима крајњи циљ, успјела да подигне ограде и заустави њихов улазак, те имајући у виду процедуре њиховог враћања на просторе са којих су дошли.
“Немамо способности да одржимо једну такву причу ни у погледу ресурса, финансија, смјештаја, нити било каквих капацитета”, навела је Цвијановићева и поновила значај безбједносне и здравствене димензије.
Она је напоменула и “лабаве” прописе када је ријеч о добијању азила и држављанства на основу одређеног боравка, али и осталих несређених питања у оквиру БиХ, те пропуштених прилика да се донесу добри прописи на нивоу БиХ.
“Изражавам сумњу да ће ово бити проблем којим ће се знати управљати. Да не би дошли у ситиуацију да покажемо да не можемо ничим управљати, сматрамо да треба предузети мјере да се спријечи све оно што ће представљати огроман проблем”, закључила је Цвијановићева.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.