• Новости
  • Свијет

Венс: Ера доминације САД је завршена

Пише: Срна 23.05.2025 21:53
Фото: Агенције

ВАШИНГТОН - Потпредсједник САД Џемс Дејвид Венс изјавио је да ће Америка под предсједником Доналдом Трампом пажљиво бирати када ће употријебити војну силу и да ће избјегавати учешће у отвореним сукобима.

Венс је рекао у говору на додјели диплома у Америчкој поморској академији у Анаполису да се САД суочавају са озбиљним пријетњама од Кине, Русије и других земаља и да ће морати да одрже своју технолошку предност.

- Ера неспорне доминације САД је завршена - рекао је Венс дипломцима, који ће постати официри у морнарици и маринском корпусу.

Венс је додао да је Трампово наређење о употреби силе против побуњеничке групе Хути у Јемену на крају довело до прекида ватре као дио споразума у којем је група пристала да заустави нападе на америчке бродове у Персијском заливу.

- Требали бисмо да будемо опрезни у одлучивању када да задамо ударац, али када задамо ударац, задајемо га снажно и одлучно - рекао је потпредсједник САД.

Венс, бивши сенатор из Охаја који је служио у маринцима, рекао је да су недавни предсједници увукли САД у сукобе који нису били значајни за америчку националну безбједност.

Венс није рекао о којим је предсједницима ријеч, али његови коментари сугеришу да је говорио о бившем предсједнику Џорџу Бушу и његовом насљеднику Бараку Обами, односно о ратовима у Ираку и Авганистану.

- Нема више недефинисаних мисија, нема више сукоба без краја - нагласио је Венс и додао да су САД уживале у периоду доминације након пада Совјетског Савеза и да је америчка политика усмјерена на економску интеграцију америчких конкурената имала супротан ефекат.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.