"Црни понедељак" на свјетским берзама због вируса корона

Agencije
"Црни понедељак" на свјетским берзама због вируса корона

ЛОНДОН - На свjетским тржиштима капитала свануо је "црни понедељак" бришући милијарде долара тржишне вриједности компанија, јер је ширење епидемије вируса корона изван Кине помрачило изгледе глобалног раста, због чега инвеститори распродају акције и "селе" улагања у сигурну имовину.


Фјучерси америчких акција биљеже драматичан пад, цијена злата је скочила на седмогодишњи максимум, док је нафта потонула за готово 4,0 одсто услед ширења страха од пандемије, након што су Иран, Италија и Јужна Кореја извијестили о расту броја случајева вируса корона у тим земљама, преноси Ројтерс.

На Њујоршкој берзи је јутрос у 5:43 часова по локалном времену, индекс фјучерса Дау е-мини пао за 759 поена или 2,62 одсто, гурнувши на отварању берзе главни индекс Волстрита, индустријски Дау Џонс, у минус од преко 700 поена.

Индекс С&П 500 е-мини изгубио је 86 поена или 2,58 процената, док је технолошки Насдак 100 е-мини потонуо за 289,25 бодова, или 3,06 посто.

На европском трговању, италијанске акције су се стопоштале за више од 4,0 процента, пошто је вест о расту броја оболелих од вируса практично паралисала делове индустријског севера земље. Миланска берза је на путу да забележи најгори дан од 2016. године.

Индекси на берзама у Франкфурту и Паризу су пали за више од 3,0 одсто, а лондонски ФТСЕ се спустио 2,5 процената, што значи да је у том региону "збрисано" најмање 350 милијарди долара тржишне вредности компанија.

Истовремено, "прелетање" инвеститора у имовину која се сматра сигурним уточиштем у временима неизвесности, довело је до стреловитог успона цене злата од 2,5 посто, на седмогодишњи максимум од 1.680 долара по унци.

На азијским тржиштима, индекс јужнокорејске берзе Коспи пао је за 3,9 одсто, након што је влада објавила висок ниво надзора јер је број заражених вирусом порастао на 763 особе, а број смртних случајева на седам.

Аустралијски референтни индекс склизнуо је 2,25 процената, а новозеландски за око 1,8 посто. Кинески индекс најликвиднијих акција ЦСИ300 закључен је у паду за 0,4 одсто.

Као резултат тога, општи индекс азијско-пацифичких акција МСЦИ (без Јапана) спустио се на на најнижи ниво од почетка фебруара.

Јапанска берза је данас затворена због државног празника.

На валутним тржиштима, долар је ослабио према јапанском јену на 111,34 јена, док је према осталим светским валутама профитирао, демонстрирајући свој карактер "сигурног уточишта".

Евро је пао на 1,08 америчких долара, а аустралијски долар је забележио најнижи ниво према америчкој валути у последњих 11 година, од 0,6585 америчких долара.

Валуте земаља у успону, почев од мексичког пезоа и турске лире па до пољског злота и руске рубље, редом су данас у "црвеном".

На робним тржиштима, северноморска нафта "брент" је пала за 3,5 одсто, или за 2,1 долара, на 56,35 долара по барелу, а америчка "лака" нафта WТИ је потонула за 3,0 одсто, или за 1,64 долара, на 51,74 долара за барел.

Кад је реч о главним индустријским металима, цена бакра је смањена за 1,4 процента, а цинка за 2,5 одсто, наводи британска агенција.

 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана