• Новости
  • Политика

Да ли је могуће приближавање ставова власти и опозиције

Пише: Ведрана Кулага Симић 17.03.2025 20:10
Фото: Дражан Поздеровић

БАЊАЛУКА - Иако су и политичари из власти и опозиције сагласни да су ово веома тешки дани за Републику Српску, можда и најтежи од Дејтона, у којима се одређује њена судбина, ни то није довољан разлог да се постигне толико призивано српско јединство које је, иако насушна потреба, и даље у домену фантазије.

Неправоснажна пресуда предсједнику Републике којом је Милорад Додик проглашен кривим због непоштовања одлука Кристијана Шмита са мјеста високог представника, а извршавања обавеза прописаних Уставом, и осуђен на годину затвора и шест година забране обављања те функције, још једном је, као небројено пута до сада, оголила политичку сцену у БиХ.

Иако су СНСД, са коалиционим партнерима, те СДС и ПДП са својим колегама из опозиције својевремено заједнички наступали на нивоу БиХ и међусобно се подржавали у одређеним ситуацијама у Бањалуци, махом када су у питању била вета српског члана Предсједништва БиХ и дио закључака, посљедњих мјесеци то није виђено.

Српски корпус остао је подијељен и послије пресуде предсједнику Републике, док су политичари из ФБиХ, махом из реда бошњачког народа, ликовали, позивајући и на санкционисање званичника из Српске, што је тренутно у току.

Док из владајућих странака упозоравају да пресуда није пресуда Додику као појединцу и политичком ривалу, него институцији предсједника Републике, у опозицији то не доживљавају на тај начин.

Ипак, пресуда је покренула низ реакција којим је републичко руководство најозбиљније до сада кренуло до испуњавања обећања и спроводи закључке о враћању свих надлежности које су јој од Дејтона до данас отете, углавном под притисцима и наметањем одлука високих представника.

Заједничког става тренутно нема ни када је ријеч о усвајању новог устава, а који је пут ка томе. У опозицији тврде да је то авантуризам у ово вријеме, додајући да га неће подржати, а из власти, не скривајући да за усвајање тог акта треба и опозиција јер сами немају двотрећинску већину, кажу да је сада право вријеме за одбрану и јачање Српске и њених институција.

С друге стране, не мањка међусобних оптужби у којима једни друге називају издајницима, страним плаћеницима, људима којима је само стало до личних интереса. Највећу вербалну битку воде СНСД и СДС, а то се видјело и прошле седмице у Народној скупштини. Из СНСД-а су поручивали да данашњи СДС нема везе са државотворном странком из 1992. и 1995. године, а с друге стране се чуло да СДС никад није одустао од српског јединства, већ да СНСД никад није био поуздан партнер за српско јединство.

Политички аналитичар Младен Бубоњић истиче да је нормално да постоје политичке несугласице, али да је код нас специфична ситуација.

- Као прво, још нисмо ни демократски ни политички сазрели до те мјере да превазиђемо друштвене, идентитетске и идеолошке подјеле. Фраза српско јединство се махом протеже када је оно потребно владајућима који годинама раде на разједињавању политичких представника, а кад им треба подршка у озбиљним ситуацијама, као што је ова, заборављају шта су радили и позивају на јединство. То је лицемјерно, а видјели смо примјере да је опозиција веома брзо бивана изиграна - каже Бубоњић за "Глас".

Драгомир Анђелковић, политички аналитичар из Србије, за "Глас" истиче да су Срби, као нација, подложни подјелама.

- Република Српска је у опасној фази. Не ради се само о било којем појединцу, него о томе да ли ће Српска из овог изаћи са пуним државним капацитетом или бити сведена на административни ентитет БиХ. Сви политичари морају да размисле да ли желе да сутра делују у нечему што је љуштура државе или држава. Ово је интерес свих који претендују на власт да се уједине да би спасли ентитет који је и њима битан зарад њихових амбиција. Хитно се мора повести озбиљна, без камера и изван јавности, расправа међу српским политичарима. Званична Бањалука треба да иницира окупљање политичке елите како би се иза затворених врата дефинисао заједнички став - рекао је Анђелковић који сматра да је тај разговор могућ ако се спусте копља.

О томе, додаје, ништа и не мора да се зна док не буде постигнут договор.

- Ово је тачка где морају да се уједине снаге зарад одбране Српске. Ово је кључни моменат који може да се упореди са оним када је серија српских руководилаца смењена, када је изгубљена војска и многе друге институције. Ако ово сада не спречимо, предстоји нови, какав смо и имали почетком века - закључио је Анђелковић.

Штета

Политиколог Филип Матић у неколико наврата је подвукао да је једну ствар потребно понављати сваки дан, а тиче се управо односа међу српским странкама у Сарајеву.

- Да по 100. пут подвучемо, страшно је да Срби у институцијама на нивоу БиХ нису јединствени и да говоримо о блоковима унутар српског народа. Тако је и код Бошњака, али то не треба да нас интересује. Жао ми је што не можемо да се вратимо у оне године када су СНСД, СДС и све остале странке које носе префикс српски заједно наступале - истицао је раније Матић за "Глас".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.