
БАЊАЛУКА - Јавно предузеће "Жељезнице Републике Српске" (ЖРС), које деценијама грца у проблемима и ниже милионске губитке, први пут даје приватном предузећу више од 300.000 марака са ПДВ-ом за уклањање шибља, растиња и дрвећа око пруга те кошење траве, док за раднике, бар засад, нема новца.
Уговор који су "Жељезнице РС" потписале са прњаворском компанијом "Николић", а који је у посједу "Гласа", тежак је тачно 306.203 марке, а обавеза поменутог предузећа је да одржава подручје у пружном и ван пружног појаса. Према уговору, фирма из Прњавора обавезна је у року од 45 дана обави посао из дописа који им стигне из управе ЖРС.
Уколико компанија "Николић" не обави поменути посао у задатом року или закасни, ЖРС, према склопљеном уговору од краја децембра прошле године, има право да наплати пенале за сваки дан кашњења у проценту од један одсто укупне вриједности наруџбе, те максимално до десет одсто вриједности нарученог посла.
Синдикати су огорчени, с друге стране, јер, како наводе, док се они боре за бољи положај радника који је на минимуму, менаџмент ЖРС не штеди.
- Тај уговор са прњаворском фирмом је потписан јер нема довољно радника за одржавање подручја око пруга. С друге стране, ту фирму са којом су склопили уговор не прати добра репутација. Они су се показали као лош пословни партнер "Електрокрајине" у Прњавору. То јавност зна. Нису ништа очистили што је требало. Видјећемо да ли ће тако проћи и ЖРС - казао је "Гласу" потпредсједник Самосталног синдиката саобраћајно-транспортне дјелатности ЖРС Драган Пеулић.
Према његовом мишљењу, менаџмент не штеди јер је, како истиче Пеулић, према доступним информацијама, у времену кризе и све лошијег пословања купио и 20 службених аутомобила.
- С друге стране, нама отправницима не могу набавити столице и остало што је потребно, а дају на стотине хиљада марака за аутомобиле. Тражили смо и да нам исплате божићницу у симболичном износу од око 150 КМ, а нису нам се удостојили ни одговорити. Ово је прва управа која нам није исплатила божићницу. Ових дана смо задужили униформу коју је требало да добијемо још прије двије године - казао је разочарани Пеулић.
Наглашава и да је у ЖРС скоро 70 одсто од укупног броја запослених пријављено на најнижу плату у Српској.
- То су скретничари, маневристи и други. Сада је проблем што је плата отправника возова са скретничарима и манеривстима скоро изједначена, а одговорност једних и других се ни изблиза не може поредити. Радници траже и повећање плата, а о томе смо упознали и ресорно Министарство саобраћаја и веза РС - поручио је Пеулић.
Нагласио је да су набројани проблеми само мали дио оних са којима се сусрећу радници у овом јавном предузећу, али и поручио да је једном засвагда потребно почети радити на њиховом рјешавању.
Коментар директора ЖРС Слађана Јовића на ову тему нисмо успјели да добијемо.
Управа јавног предузећа у септембру прошле године потписала је и споразум о енергетској санацији управне зграде "Жељезница Републике Српске" у Добоју која је саграђена шездесетих година прошлог вијека. Вриједност радова процијењена је на 1,2 милиона евра.
Радови на управној згради требало је да буду завршени до краја прошле године, а предузети су због лошег стања објекта, који је оштећен и у поплавама 2014. године.
- Смогли смо снаге и са ресорним министарством и Владом Републике Српске уз помоћ Свјетске банке обезбиједили новац за санацију - изјавио је тада директор ЖРС Слађан Јовић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.