
БАЊАЛУКА - Обезбиједити довољне количине угља и стабилан рад домаћих термоелектрана биће највећи изазов у производњи еГарант стабилности у нлектричне енергије ове године, а уколико и буде проблема "Хидроелектране на Требишњици" (ХЕТ), као стуб електроенергетског система, јесу гарант стабилности напајања потрошача у Српској.
Извршни директор за производњу и техничке послове у ХЕТ-у Илија Таминџија рекао је да је протекла година са аспекта производње струје била повољна у смислу остварења плана који је премашен за 80 гигават-часова.
- То није био резултат количине падавина остварене на сливном подручју ХЕТ-а у 2024. години, већ недостатка енергије за домаћи конзум због проблема рада термоелектрана у електроенергетском систему Српске. Усљед суше и проблема у раду са термоелектранама дошло је до дефицита за напајање властитих потрошача и на тај начин је ХЕТ као акумулациона хидроелектрана поднио тај терет и остварио већу производњу - појаснио је Таминџија.
Он је додао да је тренутно стање у акумулацији Билећког језера веома неповољно, будући да је око 20 метара ниже од планске коте.
- Хидрологија је у односу на просјечну јануарску хидрологију била знатно нижа, али због нерада Термоелектране "Угљевик" и мање производње у систему Термоелектране "Гацко" дошло је до мањег остварења укупне производње у систему Српске те је ХЕТ и у јануару радио појачано. У овом моменту имамо 14 процената већу производњу у односу на билансну производњу за јануар 2025. године, али ти производни резултати нису условљени хидролошким - навео је Таминџија.
Он је напоменуо да су сви агрегати ХЕТ-а расположиви те да је погонска спремност на одличном нивоу.
- Уколико будемо имали количине падавина на бази вишегодишњег просјека, испунићемо биланс и изнова бити на услузи електроенергетском систему и гарант квалитетног снабдијевања свих потрошача у Српској. ХЕТ је не само стуб електроенергетског система, већ и гарант стабилности напајања с обзиром да се ради о акумулационој хидроелектрани од могућих милијарду и 300 милиона кубних метара залиха воде у акумулацији Билећа - рекао је Таминџија и додао да ће највећи изазов у производњи електричне енергије бити обезбјеђење довољне количине угља за термоелектране.
Нагласиоје и да ће Термоелектрана "Угљевик" иматидовољноугља,уколико Влада РС ријеши проблем са садашњим концесионаром, фирмом "ComsarEnergy RS".
Уколико свијет задеси нови талас енергетске кризе Таминџија каже да би Српска могла претрпјети губитке, јер је домаћа електропривреда тренутно увозно оријентисана за разлику од 2022. године када је извозила струју.
- Сада када је Термоелектрана "Угљевик" остала без угља, а у Гацку се ради смањеном снагом дошли смо у ситуацију да практично немамо извоза. У таквој ситуацији било какав додатни поремећај приморава нас на увоз струје. Цијене на берзи током кризе драстично скачу, с тим да су и сада у нормалним условима између два и три пута више у односу на цијене које фактуришемо грађанима Српске. То значи да смо у значајном губитку на сваком мегават-сату који купимо - рекао је Таминџија и подсјетио да је Српска током посљедње енергетске кризе из 2022. године извозила струју и због високих цијена на тржишту остварила веће приходе.
РЕМОНТ
Када је ријеч о ремонтима постројења ХЕТ-а Илија Таминџија каже да ове године неће бити капитални, већ само редовни.
- Сваке године радимо редован годишњи ремонт који траје око мјесец па и краће по агрегату, али то нас не ограничава у производњи, јер увијек два агрегата у систему буду расположива - појаснио је Таминџија.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.