Мајка дјевојчице Саре оснива удружење за сву несталу дјецу
БАЊАЛУКА - Мајка дјевојчице Саре, чија је судбина непозната након порођаја, покренула је формирање удружења „Гдје је Сара“.
Мајка Александра Благојевић из Бањалуке, планира да иницира и доношење Сариног закона, који ће третирати случајеве као што је њен.
Осам мјесеци након што је емитован документарни филм Центра за истраживачко новинарство (ЦИН) „Гдје је Сара?“, а Окружно јавно тужилаштво Бањалука формирало предмет поводом смрти Сарине кћеркице и мушког новорођенчета мајке Наташе Стијак, још нема одговора на кључна питања из документарца који је на YуТјубу прегледан већ 873.000 пута.
Благојевићева потврђује да је у процесу формирања удружења, у којем жели окупити све родитеље са проблемима као што су они с којима се она сусреће, преносе Независне Новине.
„Ја сам то предала у седмом или осмом мјесецу и све то одрађујем посредством адвоката, којег сам опуномоћила. Ја сам хтјела отворити то удружење за тражење све дјеце на нивоу БиХ, али ми је речено да не може на нивоу БиХ, већ на нивоу РС, јер нису исти закони у ФБиХ и овдје. Ипак, на крају се испоставило да нема препрека да то буде на нивоу БиХ, с тим што треба неке тачке у статуту удружења ријешити, тако да смо имали неколико одбијања. Извршили смо корекције, поново смо то предали на Суд и сада чекамо повратну информацију“, рекла је Благојевићева.
Жељела је да се то удружење зове „Сара“, али већ постоји субјект с тим називом, тако да је остала опција за назив „Гдје је Сара“, а намијењено је за, како каже Александра, сву дјецу која су нестајала из болница.
„Консултоваћу се с адвокатом да се уради и Сарин закон, гдје би све болнице и сва гробља морала да се тог закона придржавају. Истовремено, удружење ће се бавити случајевима све нестале дјеце из БиХ и циљ нам је да окупимо родитеље те дјеце“, наглашава Благојевићева.
Адвокат Александар Зрнић, којег је Александра ангажовала на пословима формирања удружења, каже да су иницијативу предали Основном суду у Бањалуци.
„Чекамо одлуку суда има већ петнаестак дана, по уређеном приједлогу за формирање удружења“, рекао је Зрнић за „Независне новине“.
Подсјетимо, истраживачко-документарни филм, који је урадио ЦИН, а који се односи на нестанак дјевојчице Саре, као и мушког новорођенчета мајке Наташе Стијак, емитован је 1. априла, а два дана касније су се огласили из Окружног јавног тужилаштва Бањалука, те казали да су формирали предмет по службеној дужности.
Из овог тужилаштва наводе да се у том предмету и даље предузимају провјере на утврђивању чињеница, а поводом смрти женског новорођенчета мајке Александре Благојевић, раније Ђилас, и мушког новорођенчета мајке Наташе Стијак.
„Ово тужилаштво у наведеном предмету наложило је да се изврше и потребна вјештачења. Након окончања свих провјера и вјештачења, Тужилаштво ће у складу са Законом о кривичном поступку Републике Српске донијети тужилачку одлуку. Предмет се налази у раду и у истом се предузимају интензивне провјере“, тврде из Окружног јавног тужилаштва Бањалука.
Подсјетимо, радња филма показује да су Сарини родитељи одведени на гробље у Бањалуци, на мјесто гдје су сахрањена два новорођенчета, а ДНК анализом утврђено је да посмртни остаци не припадају Сари.
Притом је утврђено да то нису ни посмртни остаци другог новорођенчета, односно синчића Наташе Стијак. Родитељи ове новорођенчади траже истину, док надлежне институције засад јавности нису предочиле никакве конкретне податке.
Из Универзитетског клиничког центра Републике Српске рекли су раније да се у тој здравственој установи лијече пацијенти, те да у њиховој надлежности нису организовања укопа, сахрањивање и ексхумације.
Потом се огласило и Градско гробље Бањалука, које тврди да је Сара сахрањена на локацији Побрђе, али у свом саопштењу нису навели да ли је познато тачно мјесто гдје је беба сахрањена.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.