Колико новца су становници Српске потрошили на "црни петак"

Анита Јанковић Речевић
Foto: Илустрација/Агенције

БАЊАЛУКА - Популарни "црни петак" отањио је ове године банковне рачуне и новчанике грађана Републике Српске за чак 60,5 милиона марака па захваљујући томе се у каси трговаца нашло скоро 25 милиона КМ више него лани.

Да је шопинг грозница увелико тресла купце могло се видјети по гужвама у тржним центрима посљедњег петка у новембру, а најновији подаци Пореске управе РС о оствареном промету тога дана то и потврђују.

У Пореској управи РС кажу за "Глас" да је укупан евидентирани промет преко фискалних каса у малопродаји 29. новембра ове године био тежак 60,54 милиона КМ, док је годину раније та бројка износила 35,96 милиона КМ.

А да су попусти на одјећу, обућу, накит, козметику, бијелу технику и осталу робу, који су трајали неколико дана прије и послије "црног петка" и нису били баш толики мамац за шопингхоличаре свједочи податак да су грађани Српске за шест дана снижења потрошили мање новца него лани.   

- Укупан евидентирани промет преко фискалних каса у малопродаји од 25. новембра до 1. децембра износио је 253,77 милиона КМ, док је у истом периоду лани та цифра била 283,53 милиона - рекли су у Пореској управи. 

Економиста Марко Ђого сматра да су грађани Српске на "црни петак" инкасирали више новца него што показују подаци Пореске управе.

- Потрошња се увијек веже за велике градове и трговачке центре, а уколико посматрамо распрострањеност ланаца, доминирају они из Федерације БиХ тако да сматрам да су грађани Српске, који су куповали онлајн, потрошили више новца само што је он отишао у други ентитет гдје је промет и књижен. Грађани данас све више купују онлајн, а неки од највећих страних брендова од којих купујемо путем интернета имају сједиште у ФБиХ - казао је Ђого.

Да ли је већа потрошња посљедица тренда или становништво Српске има више новца, Ђого сматра да је тачно и једно и друго. 

- Примијетио сам да је ове године кампања за "црни петак" била неуобичајно агресивна, трговци су жељели да направе добар резултат па су са снижењима кренули чак и неколико седмица раније што је за купце очигледно било примамљиво.  С друге стране, посљедњи подаци показују да Српска има око 800 запослених мање него прошле године, али је просјечна плата порасла за око 200 КМ што значи да око 290.000 запослених има већа  примања - појаснио је Ђого. 

С друге стране, предсједница добојског Удружења грађана "ТоПееР"  Снежана Шешлија сматра да грађани нису имали више новца за потрошњу, те да су више цифре посљедица поскупљења. 

- Количина купљене робе је вјероватно иста као лани, а бројке су одраз виших цијена у односу на лани, без обзира на снижења која су била актуелна. Цијене су ове године порасле између 15 и 20 одсто у зависности од робе. Те моје тврдње се не поклапају са статистичким подацима према којима инфлација већ неко вријеме мирује, али стварност на терену је другачија од статистике. Оно што ми примјећујемо и што тврде потрошачи никако се не  уклапа у статистику. Људи тврде да су лани за 100 КМ из маркета износили пет кеса, а ове двије до три - нагласила је Шешлија за "Глас".

Секретар Удружења трговине при Привредној комори РС Драгана Шепа сматра да трговци и те како могу бити задовољни оствареним прометом. 

- Бројке су заиста звучне, десетине потрошених милиона су потврда да се током гужви, које су биле евидентне, заиста и куповало - казала је Шепа. 

 ПРАЗНИЦИ

Драгана Шепа каже да је Бањалука већ неко вријеме популарна и врло интересантна шопинг дестинација те да трговци пуно посла очекују и за предстојеће празнике. 

-  Очекује се доста посјетилаца из Словеније и других западних земаља што ће свакако повећати промет наших трговаца - казала је Шепа. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана