Инцидент у бањалучкој школи упалио "црвени аларм" због опасних игара

Катарина Шапоња
Инцидент у бањалучкој школи упалио "црвени аларм" због опасних игара

БАЊАЛУКА - Након што је ученица бањалучке Основне школе "Свети Сава" сломила руке приликом извођења "Тик ток" изазова, огласили су се из ресорног министарства и полиције, затраживши од школа, али и родитеља да предузму мјере како би стали у крај опасним играма којима дјеца без размишљања угрожавају свој, али и животе вршњака.

Министарство просвјете и културе РС позвало је директоре свих школа у Српској да у сарадњи са просвјетним радницима обрате додатну пажњу на ученике, као и да предузму активности којима ће у школама зауставити извођење изазова са друштвених мрежа.

- У активностима које ће школа предузети треба да буду активно укључени и родитељи како би се кроз партнерски однос и заједничко дјеловање утицало на спречавање оваквих појава - наводи се у саопштењу.

Истичу да су информисани да ученици основних школа изводе изазове који су актуелни на разним друштвеним мрежама, а који угрожавају њихову безбједност и изазивају штетне посљедице по њихово здравље.

- Према посљедњој информацији коју смо примили, ученица основне школе у Бањалуци је задобила тешке тјелесне повреде због учешћа у "Тик ток" "Супермен изазову", а на различитим друштвеним мрежама присутни су и други изазови који су опасни по безбједност дјеце - истиче се у саопштењу.

Како се наглашава, ученицима је потребно указати на посљедице по здравље и безбједност које изазива учествовање у изазовима који се појављују на различитим друштвеним мрежама.

У ресорном министарству подсјећају да су "Тик ток" и друге друштвене мреже предвиђене за кориснике старије од 13 година, али да је очигледно да их користи и велики број дјеце млађе од 13 година, због чега су позвали  родитеље да буду активно укључени и информисани о томе шта њихова дјеца прате на интернету како би им указали на правилан избор садржаја.

Из Полицијске управе Бањалука наводе да је опасни "Супермен изазов" у којем двоје дјеце бацају треће дијете у ваздух и при томе се снимају, присутан и на подручју бањалучке регије. Из ПУ апелују да родитељи обрате пажњу на активности своје дјеце на интернету и са њима разговарају о потенцијалним опасностима на друштвеним мрежама.

Мајка повријеђене ученице Рената Домазет потврдила је за "Глас" да је њена кћерка повријеђена током извођења поменутог изазова, али тврди да није ријеч о несрећном случају.

- Дјеца која су била присутна када се све одиграло појаснила су ми да је моја кћерка учествовала у изазову, али да је договор двојице дјечака био да намјерно пусте руке како би она пала. Мој син, који похађа исти разред,  у том тренутку био је окренут леђима. Каже да је само видио тренутак када она "лети". Сви су јој притрчали у помоћ, само су се њих двојица смијали у ћошку док је она плакала - тврди Домазетова. 

Како каже, обављен је састанак са учитељицом и директором школе.

- Директор зна да свих пет година школовања ти дјечаци стварају проблеме не само мојој, него свој дјеци у разреду, а сада их брани. Пребацује кривицу на учитељицу, али њу најмање кривим, јер је реаговала у складу са својим могућностима. Не може она некога избацити из школе - тврди Домазетова.

Додаје да ће урадити све што је у њеној могућности да заштити своју дјецу, јер, како каже, не може више то да трпи.

- Захтијевам да се та двојица дјечака физички одвоје од моје дјеце. Ако њих не избаце из школе, ја ћу своју дјецу исписати - рекла је Домазетова.

Директор ОШ "Свети Сава" Мирослав Попржен каже да је добио информацију да су се поменути дјечаци само прикључили овој, како каже, немилој игри.

- Нису они ту дјевојчицу намјерно гурнули. То је њима игра, они не размишљају о посљедицама - рекао је Попржен за "Глас". 

Према његовим ријечима, школа има правилник по којем поступа те не може тек тако избацивати ученике.

- Ја исто могу тражити да ме неко води на Мјесец, али треба се запитати да ли је то реално изводљиво. Када бисмо ми све жеље испуњавали, не бисмо могли организовати школу - навео је Попржен.  Додао је да је према његовом мишљењу ово несрећан случај, али да ће, како каже, вјероватно свим ученицима који су учествовали у изазову морати да смањи владање. 

 Задатак родитеља

Директорица ОШ "Бранко Ћопић" у Бањалуци Бранка Шпирић казала је за "Глас Српске" да од родитеља очекују да разговарају и контролишу дјецу, те да их науче како да препознају опасности. 

- Неке од наших препорука упућених родитељима су и постављање граница и јасних правила о кориштењу интернета и друштвених мрежа уопште, као и заштита приватности - казала је Шпирићева.

Директорица ОШ "Вук Стефановић Караџић" Татјана Вилендечић истакла је да инсистирају на разговору родитеља са дјецом.

- Често се суочавамо са тим да нам родитељи кажу како својој дјеци не могу ништа, те да не желе дирати њихову приватност. Овај случај у ОШ "Свети Сава" можда освијести родитеље по овом питању - рекла је Вилендечићева.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана