Град Лукавац забранио градњу православног молитвишта
ДОБОЈ- Забраном наставка градње објекта на молитвишту у Горњој Бријесници градске власти Лукавца недвосмислено спречавају одрживи повратак Срба и отворено крше Анекс седам Дејтонског споразума, рекао је Срни један од носилаца активности градње Лазо Трипуновић.
"Радници који су јутрос дошли да поставе столарију на објекту у изградњи непријатно су затечени одлуком градске инспекције, с обзиром на то да је ријеч о о мјесту на којем се одржава сабор протјераних Срба овог и других српских насеља у Лукавцу", истакао је Трипуновиић.
Он је истакао да Срби из Завичајног удружења мјештана Горње Бријеснице најоштрије осуђују забрану локалних инспекцијских органа да се настави градња објекта на молитвишту које се грунтовно гради на српској земљи.
Трипуновић је огорчен што је инспекцијска "жута трака" о забрани градње услиједила непосредно након што је обављен разговор са градоначелником Лукавца, који је одобрио наставак радова, а којем је присуствовао и начелник општине Петрово Озрен Петковић.
Трипуновић је појаснио да се објекат гради на земљишту које грунтовно припада Ристи Петковићу, коју је 1960. године уступио за изградњу школе, коју је током рата до темеља срушила такозвана Армија БиХ.
"Крајем новембра добили смо рјешење којим нам се налаже обустављање градње. За помоћ смо се обратили начелнику општине Петрово Озрену Петковићу. Он је искоординисао све и с нама био код градоначелника Лукавца, који нам је дао усмено одобрење да наставимо градњу. Резултат тог одобрења затекли смо јутрос", поновио је Трипуновић.
Он је најавио да ће о овоме обавијестити све надлежне институције, као и стране амбасаде, јер досадашња политика ћутње и толеранције у покушају некакве сарадње са градом Лукавац очито не даје резултата.
Молитвиште за Србе представља симбол повратка и обнове њихових вијековних огњишта.
Објекат у изградњи опасан је жутом траком на којој пише "инспекција града Лукавца" и таблом са натписом "Ко скине или повриједи службени печат или знак који је овлаштена особа ставила ради осигурања предмета или просторије, или ко без скидања или повреде печата или знака отвори осигурани предмет или уђе у такву просторију казниће се казном затвора од три мјесеца до три године...".
У српском селу Бријесница Горња код Лукавца је прије рата живјело 570 становника.
Србима тог подручја нису омогућени услови за одрживи повратак након што су протјерани 1995. године.
Први пут послије 29 година је у новембру прошле године у српском заосеку Матићи постављен кров на још девастираној кући Радомира и Јадранке Недић, њиховим властитим средствима.
Више пута скрнављен је и порушен крст на молитвишту код порушене школе које је у земљишној књизи уписано у корист Србина. Скрнављење крста својевремено је осудила и делегација ОЕБС-а.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.