
Филм "Ждралови лете" већ готово 70 година најбоље показује шта је прошао наш народ током Другог светског рата. Сви мисле да знају шта је слобода, а данас у 21. веку у име те "слободе" воде велике ратове.
Рекао је то у интервјуу за "Глас Српске" виши савјетник Руског центра за науку и културу "Руски дом" у Београду Георги Енгелхардт.
- Различито гледање у БиХ на Дан Европе и Дан победе над фашизмом само је једна од подела и једно различито гледање на ствари које постоје у овој земљи - додао је Енгелхардт.
ГЛАС: Како коментаришете то да се у БиХ истовремено честита и Дан Европе и Дан побједе над фашизмом, који се у Републици Српској слави и нерадни је дан, док је у Федерацији обичан радни дан?
ЕНГЕЛХАРДТ: То одражава ситуацију у БиХ, не само када је реч овом питању, него и многим другим. То је једна од жалосних подела, али знамо да се та подела намеће из Брисела. То је тај став Европске уније. Они су изабрали 8. мај за Дан Европе. За нас је 9. мај Дан победе над фашизмом, због тога да наши народи обиљеже и не забораве да смо тада победили. Није то обележавање неке битке, сукоба, то је просто била борба за преживљавање. Шта виде људи чији су преци били на другој страни, то је њихов избор и одлука како ће и шта ће.
ГЛАС: Публика у Културном центру Источно Ново Сарајево имала је прилику да погледа филм "Ждралови лете". Шта он приказује?
ЕНГЕЛХАРДТ: Снимљен је давне 1957. године и траје готово 70 година и до данас се сматра једним од најбољих приказа оног шта је прошао наш народ у том рату. То није толико филм о ратним збивањима, борбама, биткама, ратишту него о животу људи, породица, из угла жене чији је супруг отишао у рат, борио се, погинуо, а она га дуго чекала па склопила други брак. Приказује како се све то ломи у њеном срцу, али уопште филм кроз ту патњу, патњу нашег народа током тог великог рата показује жртву коју су људи поднели тада, жртву која је била цена победе, слободе и суштински нашег слободног живота до дан-данас.
ГЛАС: Колико свијет у 21. вијеку зна да цијени слободу?
ЕНГЕЛХАРДТ: То је велико филозофско питање. Сви мисле да знају шта је слобода. У суштини то је стварно велико питање, јер видимо да се у име те "слободе" често воде страшни ратови. Уз "образложење" да се воде ради ширења те слободе на неке друге земље. И ви сте то осетили на вашој кожи, јер су се на овом простору водили страшни ратови за ширење тобоже слободе, људских права и тако даље, а до чега је све то довело пре 30 година, то знамо.
ГЛАС: Шта је битно за српски, православни народ на овим просторима сада када су турбуленције у 21. вијеку велике?
ЕНГЕЛХАРДТ: Управо је ова годишњица коју славимо - 80 година велике победе битна. То је била победа када смо били на истој страни, као готово у свим великим искушењима задњих, а можда и свих векова. То је оно што нам је заједничко. Тако се дешава да се сваки пут ми нађемо на истој страни. Скупо нас је то коштало, али то нас је спашавало. И данас када је то на неком симболичком нивоу, када су политички лидери наших земаља заједно у Москви и присуствују Паради победе, то показује како наша судбина наставља да буде на истој страни и да смо доследни у томе.
Изложба
ГЛАС: О чему говори изложба "Емоције победе" у Културном центру у Источном Сарајеву?
ЕНГЕЛХАРДТ: Представљене су познате и мање познате фотографије из Архива руског Министарства одбране и Руске новинске агенције. Оне приказују доживљај и емоције људи који су преживели и победили у том најстрашнијем рату. Приказује обичне људе, официре и генерале. Представља најјачу и најозбиљнију војску у свету. Видимо их и на улицама Југославије и на улицама Београда. То су људи који су ослобађали и ове просторе заједно са својим југословенским саборцима. Важно је да се сећамо њиховог подвига и свега оног што су урадили за нас.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.