Шта издваја Бањалуку на европској мапи

Катарина Шапоња
Foto: Архива

БАЊАЛУКА - Град на Врбасу нашао се на престижној листи часописа “Тиме Оут” као једно од најпотцјењенијих европских одредишта за 2025. годину.

Позната по својој историји, културној баштини и опуштеној атмосфери, Бањалука је заузела 15. мјесто на листи дестинација идеалних за оне који желе да избјегну гужве и упуте се на неоткривене, али фасцинантне локације.

- Ако путујете са ограниченим буџетом, тражите мир или само очајнички желите да видите нешто ново, ово су тренутно најпотцјењенија мјеста у Европи, одабрана од стране мреже путописаца “Тиме Оута” - наводе у листи.

Часопис је ову листу саставио са идејом да представи градове и дестинације које нуде јединствено искуство путовања, а које су и даље недовољно цијењене у туризму.

На врху се нашао Улцињ у Црној Гори, за који кажу да нуди другачију атмосферу у односу на познатија мјеста на сјеверу ове земље. Уз мање познате европске дестинације као што су Пловдив у Бугарској и Архус у Данској, Бањалука је постала дио престижног друштва које путници са посебним интересовањем треба да истраже.

Према анализи часописа “Тиме Оут” Бањалука се издваја по томе што пружа савршен баланс између историје, културе и опуштеног живота, а све то без гужви које обиљежавају популарне европске дестинације. Град, познат по мирном окружењу и љубазним људима, нуди посјетиоцима прилику да истраже аутентичан дио Балкана, далеко од типичних туристичких рута.

- Недостатак туристичких гужви значи да у слободно вријеме можете да се дивите православном Храму Христа Спаситеља и џамији Ферхадији. Свака од њих је обновљена након сукоба и дио су опуштеног програма разгледања који обухвата 2.000 година историје, укључујући и панорамску римску тврђаву Кастел и хабзбуршке фасаде - навели су у часопису.

На листи се нашло још једно мјесто са Балкана, а то су Имотска језера у Хрватској.

Кафићи

Оно што Бањалуку чини привлачном јесте и њена динамична атмосфера.

- Живахне терасе кафића врве од људи, а љубитељи хране могу да уживају у бројним балканским ресторанима - наводе у часопису “Тиме Оут” напомињући да је особље које говори енглески уобичајено у већини угоститељских објеката.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана