Родитељи у Бањалуци на опрезу због шарлаха у вртићу

Дејана Братић
Родитељи у Бањалуци на опрезу због шарлаха у вртићу

Бањалука - Хигијенско-епидемиолошкој служби Дома здравља Бањалука од почетка године пријављено је 27 пацијената заражених шарлахом, а ове седмице евидентирано је једно дијете обољело од ове инфективне болести у једном бањалучком вртићу, што је код родитеља изазвало страх и зебњу.

Мајка дјевојчице која похађа ову приватну предшколску установу каже да ју је ухватила паника када је чула да је једно дијете, које похађа исту групу као и њена кћерка, обољело од шарлаха.

- Иако сам свјесна да се ово обољење данас успјешно лијечи антибиотицима, ипак ме страх јер знам и да су, када су заразне болести у питању, могуће разне компликације. Због тога сам одлучила да неко вријеме дијете не водим у вртић, док се ситуација не смири - рекла је ова забринута мајка.

У бањалучком Дому здравља су потврдили да је једно дијете из приватне предшколске установе обољело од шарлаха, те додали да су у тој установи обавили контролу.

- У случају појаве шарлаха у вртићу, радници Хигијенско-епидемиолошке службе по пријави излазе на терен. Све вртиће обилазимо редовно једном мјесечно, а према индикацијама радимо и ванредне надзоре. Вршимо санитарно-хигијенски надзор, утврђујемо бројност присутне дјеце и одсуство посљедњих дана, те дајемо савјете о дезинфекцији и прању руку - истакла је специјалиста хигијене и здравствене екологије у Хигијенско-епидемиолошкој служби Дома здравља Мирела Касабашић.

У Хигијенско-епидемиолошкој служби истакли су да је у јануару пријављено 13 обољелих од шарлаха, а од почетка фебруара до петка 14 заражених, међу којима су дјеца предшколског и школског узраста.

Начелница ове службе Мирјана Миљковић је појаснила да је у питању болест узрокована инфекцијом бета-хемолитичким стрептококом групе А која се најчешће јавља код дјеце између друге и десете године живота, углавном током јесени и зиме.

- Болест се преноси капљичним путем, док су други облици преноса инфекције путем конзумиране хране или контактом за контаминираним предметима знатно рјеђи. Период од уласка стрептокока у организам до почетка болести код шарлаха износи од три до пет дана, а у овој фази заражена особа је инфективна, али не показује симптоме болести - рекла је Миљковићева.

Додала је да је шарлах такође праћен стадијумом осипа и перутања коже.

- Ову болест карактерише појава повишене температуре, грлобоље и повраћања. Јавља се и главобоља, малаксалост, болови у стомаку, а неријетко и болови у мишићима и зглобовима - нагласила је Миљковићева.

Додала је да се стадијум перутања јавља седам до десет дана након нестанка осипа, када почиње перутање коже, посебно изражено у подручју пазушних јама, препона, као и на длановима и табанима.

- Крајем прве и почетком друге седмице симптоми болести постепено се повлаче, а уколико се не појаве компликације, болест завршава потпуним опоравком - казала је Миљковићева.

Према њеним ријечима, ова заразна болест лијечи се пеницилинским антибиотицима, а у случају контраиндикација за њихову примјену спроводи се терапија другим антибиотицима.

- Уз антибиотску терапију скраћено је трајање болести и инфективност болесника, клиничка слика је блаже изражена, а теже форме болести и компликације су ријетке - казала је Миљковићева и додала да је осим узимања антибиотика неопходно и спровођење мјера за снижавање повишене тјелесне температуре, адекватан унос течности и мировање.

Превенција

У Дому здравља Бањалука нагласили су да је уз лијечење обољелих неопходно и спровођење других мјера за спречавање ширења шарлаха.

- То се првенствено односи на спровођење хигијенских мјера, прање руку, посебно након кијања, кашљања или брисања носа, те адекватно чишћење свих предмета с којима су обољеле особе долазиле у контакт - истичу у Дому здравља.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана