Бањалучки студенти застарјелој технологији удахнули нови живот

Катарина Шапоња
Бањалучки студенти застарјелој технологији удахнули нови живот

Студенти Факултета информационих технологија Даниел Менићанин, Јелена Радановић и Никола Рачић освојили су престижну награду Буттерфлy Инноватион Ањард у категорији Yоутх и тако постали побједнички тим из БиХ.

Међу 87 пријављених пројеката, млади Бањалучани импресионирали су жири својом иновацијом прилагодљивим "ПрессБраке" софтвером који аутоматизује застарјеле хидрауличне пресе у металској индустрији.

Овај софтвер значајно унапређује ефикасност и продуктивност индустријских операција, пружајући савремено технолошко рјешење које доприноси дигитализацији и одрживом развоју, а промовисали су га на такмичењу у Подгорици које је окупило водеће лидере из области иновација, истраживања и политике. 

Студент Даниел Менићанин истакао је за "Глас Српске" да су припреме за такмичење трајале неколико мјесеци, али рад на самом софтверу почео је много раније.

- Наш тим је посветио нешто више од 12 мјесеци развоју и усавршавању "ПрессБраке" софтвера. Фокусирали смо се на рјешавање конкретних проблема у индустрији, а истовремено смо радили на техничком и визуелном аспекту презентације како бисмо најбоље представили нашу иновацију на такмичењу - рекао је Менићанин.

Према његовим ријечима, идеја за развој овог софтвера проистекла је из конкретне потребе у индустрији, посебно у малим и средњим предузећима.

- Примијетили смо да постоји велики број старих хидрауличних преса које још функционишу, али због застарјеле технологије значајно заостају у ефикасности и прецизности. Куповина нових машина често није исплатива, па смо дошли на идеју да развијемо софтвер који ће модернизовати те машине и омогућити им ефикасност једнаку савременим уређајима, али уз много мањи трошак - казао је Менићанин.

Како је навео, њихов циљ је био да споје традицију и иновацију, дајући старим машинама нову прилику за рад.

- Такмичење је било изузетно инспиративно и пружило нам је прилику да се повежемо с другим иноваторима и стручњацима из различитих области. Били смо пресрећни када смо проглашени побједницима у категорији Yоутх. Овај успјех за нас има огроман значај, а ово признање нам је дало додатну мотивацију да наставимо с развојем и ширењем нашег софтвера – истакао је он.

Како је додао, њихов успјех потврђује квалитет и потенцијал младих иноватора из БиХ, а признање које им је уручено значајно доприноси промоцији Бањалуке као града талената.

ПЛАНОВИ

Поред промоције "ПрессБраке" софтвера, студенти раде и на развоју нових пројеката који ће бити прилагођени различитим индустријама.

- Такмичења нам пружају прилику не само да представимо наше идеје, већ и да добијемо драгоцјене повратне информације - казао је Менићанин и додао да планирају учешће на неколико нових такмичења сљедеће године, како на локалном, тако и на међународном нивоу.

Према његовим ријечима, у току је такмичење за најбољу технолошку иновацију, а његове колеге и он су осигурали пласман у финале, те је, какао каже, сва њихова пажња сада усмјерена на што боље представљање иновација и њиховог потенцијала.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана