• Магазин
  • Путовања

Италијани направили вјештачко плутајуће острво

Пише: Мондо 21.05.2025 17:00
Фото: Википедија

На Тразименском језеру у региону Умбрија у Италији, створено је плутајуће вјештачко "острво".

На језеру Тразимено у региону Умбрија у Италији, створено је плутајуће вјештачко "острво" које хвата досадне инсекте - хирономиде из породице мува. Ови мали инсекти слични комарцима представљају сметњу локалном становништву, туристима и хотелској индустрији.

Структура слична сплаву је "нова и конкретна акција региона Умбрија за заштиту јавног здравља и животне средине", кажу локалне власти, које су финансирале пројекат сузбијања штеточина јавним средствима.

Вјештачко острво на језеру, објаснила је локална здравствена служба, опремљено је напредним технолошким системом са фотонапонском инсталацијом, захваљујући којој инсекти упадају у посебне замке, што смањује њихове ројеве на обалама. Њихово присуство љети је разлог за жалбе сваке године од стране људи који тамо бораве на одмору.

Иницијатори овог система уверавају да он ради селективно, што значи да хвата готово искључиво хирономиде који насељавају језеро. Такође су нагласили његову ефикасност у заштити земље од најезде ових инсеката.

Шта су хирономиди?

Хирономиди су породица ситних двокрилних инсеката који личе на комарце, али не сисају крв. Најчешће можете да их видидте у близини вода - језера, бара и река - јер се њихове ларве развијају у води. Не уједају и нису опасни за људе, али могу да се појаве у великом броју и постану досадни. Важни су за екосистем, јер су храна многим рибама и воденим птицама, а ларве помажу у разградњи органске материје у води.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.