„Статуета Слободе“ уручена Тањи Бошковић, Ковачевићу, Шотри и Јеремићу

ГС
„Статуета Слободе“ уручена Тањи Бошковић, Ковачевићу, Шотри и Јеремићу

На Фестивалу Софест синоћ су уручене награде „Статуета слободе“ за изузетан допринос филмској умjетности,а добитници су драмски писац, сценариста и редитељ Душан Ковачевић, глумица Тања Бошковић, редитељ и сценариста Здравко Шотра и сценограф Миленко Јеремић.

„Поштовани пријатељи, захваљујем се на овој дивној награди. Овде сам био пре 50 година дружећи се са Батом Живојиновићем и фестивал у Сопоту је један од најпопуларнијих наших фестивала, тако да је мени част што сам примио награду“, рекао је академик Душан Ковачевић.

Награду му је уручио Радосав Стевановић, доајен Филмског фестивала у Сопоту.

„Душан Ковачевић је епоха у нашој књижевности, филмској и позоришној уметности и по његовим делима ће се и у далекој будућности препознавати векови у којима он живи и ствара. Велики писац, познавалац људске душе на брдовитом Балкану“, наводи се у образложењу жирија.

Ковачевић је казао да има двојако осjећање поводом награде.

„Прво је да сам ово доживео, а друго је мало иронично, а то је да сам старији од већине награда које сам добио. Томе бих додао и једну необичну причу – многи моји пријатељи са којима сам правио филмове, данас су споменици, као што ће то бити Бата Живојиновић, или имају називе улице. Било је лепше док су били живи, хвала вам“, рекао је Ковачевић.

На фестивалу ће бити приказан његов посљедњи филм „Није лоше бити човек“ (2021) који потписује као сценариста и редитељ према својој позоришној драми „Кумови“, која је дуги низ година на репертоару његовог позоришта Звездара театра.

Глумица Тања Бошковић већ је била добитница Статуете слободе 1982. године за чувено глумачко остварење у хит филму „Балкан експрес“ Бранка Балетића.

„Она је својим филмским ликовима увек доносила тешко достижну оригиналност, испуњену читавом палетом особених талената, које је спајала у јединствени уметнички доживљај. Јунакиња Космаја и до данашњег дана јуначки ходи трновитим уметничким стазама“, навео је жири, а награду је уручио Живорад Милосављевић, председник Фестивалског одбора.

Тања Бошковиће је казала да је прие 40 година исто као вечерас долетјела из Херцег Новог да прими награду.

„Сада ову награду носим да покажем унучићима да мој живот није био само брука, већ јер било и неких лепих ствари. Све вас грлим“, захвалила је глумица.

Чувени редитељ филмова и ТВ серија Здравко Шотра није присуствовао уручењу, а глумица Тамара Алексић прочитала је његово „љубавно писмо фестивалу у Сопоту и његовој публици“.

„Драги пријатељи, жао ми је што вечерас нисам са вама да обновимо лепа сећања на деценију дружења на овом филмском фестивалу, да оживимо сећање на многе филмске уметнике који су овде радо долазили, али на жалост више нису међу нама“, навео је Шотра у писму.

У образложењу за награду се наводи да је Шотра добро познат свим љубитељима седме умјетности и да старији памте серију „Више од игре“, они нешто млађи филмове „Браћа по матери“ или „Лајање на звезде“, а у овом миленијуму наш угледни редитељ је оставио дубок умјетнички траг.

Филмском сценографу Миленку Јеремићу награду је уручио умјетнички директор фестивала Александар Аврамовић, а у образложењу жирија наводи се да је Јеремић случајно почео да ради на филму давне 1965. године и то на наговор кума Бате Живојиновића, када је био асистент сценографа на филму „Човек није тица“ Душана Макавејева.

На овом фестивалу ће публика, између осталих његових креација, видјети филмску реплику Врања из 19. вијека, један од највећих и најамбициознијих филмских сетова насталих на почетку овог вијека за потребе снимање српског филма „Нечиста крв - грех предака“ Милутина Петровића.

Цијењени сценограф је рекао да током каријере никада није радио за награду, али да је захвалан.

„Што се мене тиче могу само да гарантујем да ће бити још успешних послова“, најавио је неуморни сценограф.

Тиме је церемонија додјеле награда „Статуета Слободе“ била завршена, преноси Танјуг.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана