
ТАИЏОУ - Српски модни фотограф Павел Сурови освојио је златну медаљу за фотографију грофице Батори на међународном фото такмичењу GPU China.
Ово је прва медаља из фотографије коју је освојио у Кини.
Пријављено је било чак 3.065 радова, а Сурови је ушао у ужи избор с четири колорне фотографије српских ратница и два црно-бијела портрета.
Црно-бијели портрет под називом Зорка награђен је похвалом.
Церемонија додјеле награда на међународном фото такмичењу GPU China планирана је у априлу, а изложба награђених фотографија биће одржана у галерији савремене умјетности Тајџоу у провинцији Џеђанг за вријеме фото карневала.
Награда у Кини је утолико значајна јер Сурови у априлу припрема три изложбе у градовима Пекингу, Нанкингу и Тајану у Шандунг провинцији.
У Пекингу ће се публици представити изложбом Трон, која је имала премијеру у Паризу. Трон представља најоцењиванији умјетнички пројекат у свијету, који је потекао из Србије, а уједно је био саставни дио отварања Европске пријестонице културе – Нови Сад 2022.
У Нанкингу ће изложити радове из серије Трон, Свет Суровог: Мира Бртка, као и своје награђиване дизајнерске радове. Биће уприличена изложба Трон у граду Тајану.
Такође, одржаће предавања на два универзитета умјетности у Пекингу и Нанкингу из области графичког дизајна и модне фотографије.
- Све је почело са Кином у Пекингу још давне 2010. године када сам освојио прву награду жирија за најбољи бренд света а после сам сваке године освајао у Кини медаље из графичког дизајна. Кина ме је прославила и ту сам стеко реноме као графички дизајнер. То је за мене била фантастична потврда мог рада и невероватан доказ да постоји светско такмичење у којима се цени и стварно гледа квалитет рада а не одакле ко долази или кога познаје. За мене је одувек био изазов бити најбољи у послу којим радим и мислим да сам то и последњих година доказао. Сада се круг затвара и враћам се у Кину као афирмисани уметник, графички дизајнер и фотограф.
То је за мене нестварно и ова златна медаља у Кини пред полазак је судбоносна таман је запала у целу припрему презентације мојих радова у Кини. Радујем се што ћу моћи да предајем на два највећа Универзитета уметности у Пекингу и Нанкингу и да ћу моћи да испиришем студенте из најстарије цивилизације.
Али најважније ми је да као уметник амбасадор неше државе Србије и Града Новог Сада упознам кинеску публику са својим радовима и нашим српским народним ношњама и нашом традицијом, али и традицијом других народа које живе на овим просторима. То радим и у Србији у Културном центру Кисач у Установи културе Града Новог Сада где сам чак 6 кинеским делегацијама презентовао нашу културу и традицију и гастрономске специјалитете као што су кулен и кисачка сарму - изјавио је Сурови.
У Кини су организатори већ смислили слоган и говоре: „Послије Валтера долази сурови Павел!”
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.